skip to Main Content
Gott Nytt År!

Gott Nytt År!

Ännu ett något haltande år går mot sitt slut. När väl utställnings- och tävlingsåret verkade ta fart efter sommaren så tog pandemin grepp om oss igen. Vi är glada över att vi fick möjlighet att genomföra Rasträffen i allafall med både utställning och klubbmästerskap i alla grenar. Även KM i Vallning kunde genomföras.

Vi ser fram emot ett nytt år tillsammans med våra medlemmar och hoppas såklart att ännu fler vill ansluta sig och göra vår klubb framgångsrik och full av glada Bergerägare.

Som medlem har du nyligen fått senaste numret av BergerNytt med intressant ”Nyfiken-På”-intervju om utställningshandling. På Medlemssidan hittar du, som vanligt, protokoll från våra styrelsemöten. Dessutom ligger nu vår reviderade RAS tillgänglig för genomläsning innan den skall upp för godkännande av SGVK och SKK. Vi gör allt för att hålla klubben igång till trots för pandemin!

Med önskan om ett Gott Slut och ett Gott Nytt År!!
Håll ut och håll dig frisk!
Styrelsen CBP

Back To Top
×Close search
Sök