skip to Main Content

BERGERTRÄFFEN 2007

19-20 maj

Resultatlistor

Klubbmästerskap i Lydnad

Ekipage Poäng
1. Jomgarden’s Armagnac med Jenny Haddleton 88%
2. Jomgarden’s Avanti med Ann-Sofie Sundman 83%
3. Light My Fire Pegine med Marie Lindström 76%
4. Hob-Nob’s Esprit med Ann-Helen Pihl 53%

Inofficiell lydnad, domare Inger Falk

Lydnadsklass 1 Poäng
1. Jomgarden’s Armagnac med Jenny Haddleton 176,5 p
2. Light My Fire Pegine med Marie Lindström 151,5 p
3. Harriba Début de Reve med Line Coucheron 81 p
Lydnadsklass 2
1. Tottakai Kotkan Ruusu med Saija Niemi 148,5 p
Lydnadsklass 3
1. Jomgarden’s Avanti med Ann-Sofie Sundman 266 p
2. Hob-Nob’s Esprit med Ann-Helen Pihl 171 p
Nybörjarklass
1. Hob-Nob’s Indienne med Linda Ritzén
2. Jolie-Do Bleue du Piémont des Pyrénées med Anki Setterwall
3. Hob-Nob’s Benjamin med Anneli Grimborg
Hob-Nob’s Fenouille med Agneta Ärlestig
Light My Fire Isaac med Agneta Genberg

Klubbmästerskap i Agility

Ekipage
1. Hob-Nob’s Aubergine med Annette Thögersen
2. Hob-Nob’s Disco med Frida Terlecki-Ek
3. Light My Fire Malko med Kjell Pettersson
4. Happy Beast Afrodite med Annette Thögersen
5. Hob-Nob’s Loulou med Frida Terlecki-Ek
6. Action de Drayers med Anna-Lena Nilsson
7. Light My Fire Nova med Agneta Spiik
8. Light My Fire Josselyn med Christina Kleemo

Inofficiell agility, domare Åsa Thunqvist

Hoppklass
1. Hob-Nob’s Aubergine med Annette Thögersen
2. Hob-Nob’s Loulou med Frida Terlecki-Ek
3. Light My Fire Malko med Kjell Pettersson
4. Light My Fire Nova med Agneta Spiik
5. Chica Lupita, Dorte Natås
6. Happy Beast Afrodite, Annette Thögersen
7. HobNobs Disco, Frida Terlecki-Ek
8. Laouna de la Vallée du Mouton, Soila Nykönen
9. Real Scoops Samurai Jack, Monica Torgersen
10. Action de Drayers, Anna-Lena Nilsson
11. Light My Fire Josselyn, Christina Kleemo
bryter Real Scops Power Girl, Line Coucheron
bryter Bonita Peqinjo of the Minoan Empire, Dorte Natås
Agilityklass
1. Hob-Nob’s Aubergine med Annette Thögersen
2. Real Scops Power Girl med Line Coucheron
3. HobNobs Disco med Frida Terlecki-Ek
4. Laouna de la Vallée du Mouton med Soila Nykönen
5. Bonita Peqinjo of the Minoan Empire med Dorte Natås
6. Light My Fire Malko med Kjell Pettersson
7. Happy Beast Afrodite med Annette Thögersen
8. Hob-Nob’s Loulou med Frida Terlecki-Ek
9. Chica Lupita med Dorte Natås
10. Action de Drayers med Anna-Lena Nilsson
bryter Light My Fire Josselyn med Christina Kleemo
bryter Light My Fire Nova med Agneta Spiik
Nybörjarklass
Ingen konkurrenstävling. Alla som nollar blir placerade som 1:a, alla som tar sig runt med fel blir placerade 2:a, alla som diskar sig blir placerade 3:a.
2:a Soila med Kerru
Anneli med Hippie
3:a Ann-Sofie med Pascal
Monica med Birk
Anki med Jolie
Kaisa med Burra

Resultat Utställning

Empty section. Edit page to add content here.

Poil Long

Domare: Alain Pecoult
Domare valpklass: Hans-Åke Sperrne

Valpklass 1 (4-6 månader) hanar
1. Coup de Vent Quézac 1:a kv HP BIR o BIS 2-valp
Valpklass 2 (6-9 månader) hanar
1. Dirgis Dinky Toy 1:a kv
Juniorklass hanar
1. Hob-Nob’s Nordique 1:a kv HP
2. Drole d’Oiseaux Damier Bleu 1:a kv HP BÄSTA UTTRYCK
3. Happy Beast Balthazar 1:a kv
4. Petite Peluche Cache-Cache 1:a kv
Hob-Nob’s Nautique 2:a kv
Jomgarden’s Calypso 2:a kv
Nosse Nos Robin Hood 3:a kv
Unghundsklass hanar
1. Hob-Nob’s Klaxon 1:a kv
Öppenklass hanar
1. Tavel du Pic d’Arbizon 1:a kv CK 3:a BÄSTA HANE CERT
2. Light My Fire Noir 1:a kv CK 5:a BÄSTA HANE
3. Real Scoops Samurai Ja CK 1:a kv
4. Hob-Nob’s Fnac 1:a kv
5. Ajax du Pic d’Espade 1:a kv
Coup de Vent Martinet 1:a kv
Drole d’Oiseau Mon Mucheron 1:a kv
Hob-Nob’s Benjamin 3:a kv
Hob-Nob’s Ebony 1:a kv
Hob-Nob’s Esprit 1:a kv
Hob-Nob’s Ginco 3:a kv
Light My Fire Neric 1:a kv
Championklass hanar
1. Hob-Nob’s Victor CK 1:a BÄSTA HANE BIR BIS BÄSTA RÖRELSER
2. Sarradet de Loubajac CK 2:a BÄSTA HANE
3. Light My Fire Loudéac CK
4. Nosse Nos Timon
5. Hob-Nob’s Balsamico
Hob-Nob’s Lafayette opl.
Jomgarden’s Armagnac opl
Jomgarden’s Avanti opl.
Veteranklass hanar
1. Oustaou de l’Oustaou de Padel CK 4:a BÄSTA HANE
2. Hob-Nob’s Kinkalovf HP
Juniorklass tikar
1. Bagail du Grand Bestolian 1:a kv CK 5:a BÄSTA TIK
2. Bedeille du Pic d’Arbizon 1:a kv HP
3. Petite Peluche Cendrillon 1:a kv
Carabrae Morning Glory 2:a kv
Drole d’Oiseau Mouchettenoirci 2:a kv
Happy Beast Bernadette 2:a kv
Hob-Nob’s Naturelle 2:a kv
Hob-Nob’s Nouqatine 2:a kv
Hob-Nob’s Mirepoix 3:a kv
Unghundsklass tikar
1. Action des Drayers 1:a kv CK 4:a BÄSTA TIK
2. Ardoise de Loubajac 1:a kv CK
3. Hob-Nob’s Kaxi-Belle 1:a kv CK
Ariego du Touyaga 2:a kv
Coup de Vent Ourse 2:a kv
Happy Beast Afrodite 2:a kv
Hob-Nob’s Indienne 2:a kv
Öppenklass tikar
1. Chica Lupita 1:a kv CK 2:a BÄSTA TIK CERT
2. Urielle de la Roche au Blaireau 1:a kv CK 3:a BÄSTA TIK
3. Erin Début de Reve 1:a kv
4. Sarouette du Picourlet 1:a kv
5. Hob-Nob’s Noisette 1:a kv
Bonita Peqinjo of the Minoan Empire 2:a kv
Hob-Nob’s Aubergine 1:a kv
Hob-Nob’s Fenouille 2:a kv
Hob-Nob’s Gaufrette 2:a kv
Hob-Nob’s Hippie 2:a kv
Hob-Nob’s Tartine 2:a kv
Jomgarden’s Born to be Wild 2:a kv
Light My Fire Loup 2:a kv
Real Scoops Power Puff Girl 1:a kv
Vallée des Voconces Tequila 1:a kv
Championklass tikar
1. Hob-Nob’s Dix-Sept CK
2. Hob-Nob’s Folie Bergere CK
3. Light My Fire Nova CK
4. Hob-Nob’s Anna-Belle
5. Hob-Nob’s Disquette
Light My Fire Josselyn opl.
Veteranklass tikar
1. Tova CK 1:a BÄSTA TIK BIM
Avelsklass
1. Hob-Nob’s Victor med avkommor HP
2. Tova med avkommor HP
Bästa Uppfödargrupp
1. Light My Fire HP
2. Hob-Nob’s HP

Face Rase

Valpklass 1 (4-6 månader) tikar
1. Brise Noire de la Roselle 1:a kv HP BIR o BIS-valp
Juniorklass hanar
1. Light My Fire Pactol 1:a kv HP
Light My Fire Perrin 2:a kv
Light My Fire Pistou 0:a kv
Unghundsklass hanar
1. Azur Bleu de la Roselle 1:a kv
Öppenklass hanar
1. Alpha des Hauts de Fonteclaire 1:a kv CK 1:a BÄSTA HANE CERT BIM
Championklass hanar
1. Light My Fire Malko CK 2:a BÄSTA HANE
Juniorklass tikar
1. Light My Fire Pepitte 1:a kv HP
2. Light My Fire Prizzi 1:a kv
Light My Fire Pegine 2:a kv
Tottakai Lunatar 3:a kv
Tottakai Louhetar 0:a kv
Unghundsklass tikar
1. Tottakai Kaunis Vera 1:a kv HP
Jolie-Do Bleue du Piémont des Pyrénées 0:a kv
Öppenklass tikar
1. Pepitte des Drayers 1:a kv CK 1:a BÄSTA TIK CERT CHAMPIONAT BIR BIS2
2. Launa de la Vallée du Mouton CK 2:a BÄSTA TIK
Light My Fire Malda 2:a kv
Tottakai Kotkan Ruusu 2:a kv
Avelsklass
1. Alpha des Hauts de Fontclaire HP
Uppfödarklass
1. Kennel Light My Fire HP
Back To Top
×Close search
Sök