skip to Main Content

BERGERTRÄFFEN 2008

16-18 Maj

Resultatlistor

Klubbmästerskap i Lydnad

Domare Yvonne Sjöstrand

Ekipage Poäng
1. Jomgarden’s Calippo, Annelie Hammarquist 88%
2. Light My Fire Magali, Emelie Svensson 78%
3. Q-Bos Ditte, Bina Sonesson 54%
4. Happy Beast Afrodite, Annette Thögersen 40%
Lydnadsklass 1 Poäng
1. Jomgarden’s Calippo, Annelie Hammarquist 175 poäng
2. Light My Fire Magali, Emelie Svensson 156 poäng
3. Happy Beast Afrodite, Annette Thögersen 80 poäng
Lydnadsklass 2 Poäng
1. Q-Bos Ditte, Bina Sonesson 109,5 poäng
Nybörjarklass
1. Light My Fire Nova, Agneta Spiik
2. Cherry Noire de la Rosselle, Jenny Haddleton
Coup de Vent Pareille, Josefine von Platen
Coup de Vent Quèzac, Fanny Olmenius
Light My Fire Racelle, Susanne Lindberg

Klubbmästerskap i Agility

Domare Jocke Nilsson

Ekipage
1. Hob-Nob’s Aubergine, Annette Thögersen
2. Happy Beast Bernadette, Ken Fogelberg
3. Happy Beast Afrodite, Annette Thögersen
4. Nosse Nos Timon, Veronica Thoresson
5. Jomgarden’s Armagnac, Jenny Haddleton
6. Light My Fire Magali, Emelie Svensson
7. Hob-Nob’s Inouche, Jan Weiss
Hoppklass
1. Hob-Nob’s Aubergine, Annette Thögersen
2. Happy Beast Bernadette, Ken Fogelberg
3. Jomgarden’s Armagnac, Jenny Haddleton
4. Happy Beast Afrodite, Annette Thögersen
5. Light My Fire Magali, Emelie Svensson
6. Nosse Nos Timon, Veronica Thoresson
7. Hob-Nob’s Inouche, Jan Weiss
8. Light My Fire Noir, Emelie Embrant
Agilityklass
1. Hob-Nob’s Aubergine, Annette Thögersen
2. Happy Beast Afrodite, Annette Thögersen
3. Happy Beast Bernadette, Ken Fogelberg
4. Nosse Nos Timon, Veronica Thoresson
5. Jomgarden’s Armagnac, Jenny Haddleton
6. Light My Fire Magali, Emelie Svensson
7. Light My Fire Nova, Agneta Spiik
8. Hob-Nob’s Inouche, Jan Weiss
Nybörjarklass
Ingen konkurrenstävling. Alla som nollar blir placerade som 1:a, alla som tar sig runt med fel blir placerade 2:a, alla som diskar sig blir placerade 3:a.
3:a
Coup de Vent Honneur, Bina Sonesson
Coup de Vent Pareille, Josefine von Platen
Hob-Nob’s Nautique, Guje Palmstierna
Jomgarden’s Calippo, Annelie Hammarquist

Resultat Utställning

Domare Christian Janes

POIL LONG

Valpklass 2 (6-9 mån) hanar
1:a Light My Fire Slatan Hp BIM-valp
2:a Dirgis Dictum Factum
3:a Dirgis Discoe Doce
4:a Light My Fire Soum
Valpklass 2 (6-9 mån) tikar
1:a Cocalière du Val Soannan Hp Bästa Valp BIS-Valp
2:a Jomgarden’s Finesse Hp
Juniorklass hanar
1:a Verner-Vigör
Unghundsklass hanar
1:a Coup de Vent Pelerin Hp 5:a Bästa Hane
2:a Coup de Vent Quézac Hp
3:a Hob Nob’s Nautique
Öppenklass hanar
1:a Light My Fire Neric Hp 3:a Bästa Hane
2:a Jomgarden’s Calippo
Championklass hanar
1:a Light My Fire Noir Hp Bästa Hane BIM Bästa Svenskfödda Hund Bästa Sydsvenska Hund
2:a Sarradet de Loubajac Hp 2:a Bästa Hane Bästa Rörelser
3:a S’Parcet du Mas de l’Escarène Hp 4:a Bästa Hane
4:a Ajax du Pic d’Espade Hp
5:a Light My Fire Loudéac Bästa Uttryck
Opl: Coup de Vent Honneur
Coup de Vent Martinet
Jomgardens Avanti
Nosse Nos Timon
Veteranklass
1:a Hob Nob’s Kinkalouf Hp
2:a Hob Nob’s Lafayette
Juniorklass tikar
1:a Capucine de la Roche au Blaireau Hp 2:a Bästa Tik
2:a Coup de Vent Rubis Hp
3:a Coup de Vent Rebelle Hp
Unghundsklass tikar
1:a Bagail du Grand Bestiolan Hp 3:a Bästa Tik
2:a Blue Ice des Drayeres Hp
3:a Coup de Vent Pareille Hp
Öppenklass tikar
1:a Blues des Drayeres Hp Bästa Tik BIR BIS
2:a Hob Nob’s Aubergine Hp 5:a Bästa Tik
3:a Happy Beast Bernadette Hp
4:a Coup de Vent Luminelle Hp
5:a Violette Bleue de la Bourguine
Opl. Binoche du Niedersand
Bisset-Fauve
Coup de Vent Nitouche
Hob Nob’s Inouche
Light My Fire Loup
Championklass tikar
1:a Hob Nob’s Titoune Hp 4:a Bästa Tik
2:a Coup de Vent Hirsute Hp
3:a Light My Fire Nova Hp
4:a Hob Nob’s Kaxi-Belle Hp
5:a Hob Nob’s Annabelle
Opl. Hob Nob’s Hippie
Light My Fire Lynx
Veteranklass tikar
1:a Tova Hp Bästa Veteran BIS-veteran
2:a Coup de Vent Biscotte Hp
3:a Bellitoy’s Lady Nobless Hp
4:a Q-bos Ditte
Avelsklass
1:a Tova Hp Bästa Avelsgrupp
Uppfödarklass
1:a Kennel Light My Fire Hp Bästa Uppfödargrupp
2:a Kennel Coup de Vent Hp

FACE RASE

Championklass hanar
1:a Azur Bleu de la Rosselle Hp Bästa Hane BIR BIS-2
Juniorklass tikar
1:a Cherry Noire de la Rosselle Hp 2:a Bästa Tik
2:a C’est Ilse de Loubajac Hp 5:a Bästa Tik
3:a Light My Fire Racelle
Championklass tikar
1:a Light My Fire Kyrielle Hp Bästa Tik BIM
2:a Light My Fire Magali Hp 4:a Bästa Tik
Veteranklass tikar
1:a Poesie Bleue de la Vie Pastorale Hp 3:a Bästa Tik Bästa Veteran BIS-2 Veteran

Blandande bilder

Stort tack till Ylva Malm, Veronica Thoresson, Agneta Spiik och Annelie Grimborg för fina bilder!

Back To Top
×Close search
Sök