skip to Main Content

BERGERTRÄFFEN 2009

22-24 maj i Botkyrka, Stockholm

Resultatlistor

Klubbmästerskap i Lydnad

Officiell lydnadsklass I och II, domare Inger Falk

Ekipage Poäng Klass
1. Susanne Lindberg med Light My Fire Racelle 193 poäng – 1:a pris Lydnadsklass II
2. Agneta Spiik med Light My Fire Nova 155,5 poäng – 2:a pris Lydnadsklass I
Linda Ritzén med Hob-Nob’s Indienne 155,5 poäng – 2:a pris Lydnadsklass I
4. Amanda Johansson med Light My Fire Quidia 154 poäng – 2:a pris Lydnadsklass I
5. Sarah Karlsson med Hob-Nob’s Pierrot 151 poäng – 2:a pris Lydnadsklass I
6. Trude Kolset med Light My Fire Pactole 110 poäng – 3:e pris Lydnadsklass II
7. Ylva Malm med Jomgarden’s Domino 92,5 poäng – 0 pris Lydnadsklass I
8. Louise Wendel med Hob-Nob’s Mirepoix 37 poäng – 0 pris Lydnadsklass I
Eva Mittler med Glimmer Bryter Lydnadsklass I
Lee Ekström med Hob-Nob’s Oh Là Là Bryter Lydnadsklass I
Nybörjarklass
1:a – 80-100 poäng, 2:a – 60-79,5 poäng, 3:a – 0-59,5 poäng
1:a Anna-Karin Risberg med Light My Fire Qvarisso
2:a Therese Ivarsson med Dirgis Discoe Doce
3:a Eva Wuopio med Jomarden’s Engla

Klubbmästerskap i Agility

Hoppklass samt agilityklass räknas ihop.
Domare: Åsa Thunqvist

Ekipage
1. Veronica Thoresson & Nosse Nos Timon ”Teo”
2. Agneta Spiik & Light My Fire Nova ”Russin”
3. Sarah Karlsson & Hob-Nob’s Pierrot ”Combat”
4. Cathrine Hillilä & Crofter Holding’s Nanette ”Fideli”
5. Linda Ritzén & Hob-Nob’s Indienne ”Inez”
6. Lee Ekström & Hob-Nob’s Oh Là Là ”Zelda”
Nybörjarklass
Felfritt: 1:a, med fel: 2:a, diskad: 3:a
3:a Eva Wuopio & Jomgarden’s Engla
Therese Ivarsson & Dirgis Discoe Doce
Amanda Johansson & Light My Fire Quidia
Louise Wendel & Hob-Nob’s Mirepoix
Ylva Malm & Jomgarden’s Domino
Sara Wange & Dirgis Dictum Factum
Andrea Lundh & Hob-Nob’s Quische
Lovisa Lundh & Hob-Nob’s Rubéole
Susanne Lindberg & Light My Fire Racelle

Resultat Utställning

POIL LONG

Valpklass 2 (6-9 mån) hanar
1. Hob-Nobs Ulrique HP
Valpklass 1 (4-6 mån) tikar
1. Hob-Nob’s Vitesse HP
2. Hob-Nob’s Vive
Valpklass 2 (6-9 mån) tikar
1. Dirgis Dilemma HP BIR valp
2. Dirgis Diskreta HP
3. Coup de Vent Zigane
4. Jomgardens Gnista
Unghundsklass hanar
1. Hob-Nob’s Soleil 1:a kv Ck Cert 5 BH
2. Hob-Nob’s Rustique 1 :a Ck
3. Light My Fire Slatan 1:a Ck
4. Dirgis Dictum Factum 1:a
Öppenklass hanar
1. Hob-Nob’s Quidam 1:a Ck
2. Petite Peluche Cache Cache 1:a
Hob-Nob’s Klaxon 2:a
Coup de Vent Quezac deltog ej
Championklass hanar
1. Sarradet de Loubajac Ck 1 BH BIM
2. Ufo du Pic d’Espade CK 2 BH
3. Light My Fire Niky Ck 3 BH
4. Boutas de Loubajac Ck 4 BH
5. Light My Fire Noir Ck
Light My Fire Loudéac Ck Opl.
Hob-Nob’s Balsamico Opl.
Hob-Nob’s Fnac Opl.
Glimmer Opl.
Nosse Nos Timon Opl.
Veteranklass hanar
Hob-Nob’s Kinkalovf Ck
Juniorklass tikar
1. Hob-Nob’s Sans Souci 1 :a kv HP
Unghundsklass tikar
1. Dirgis Dira Necessitas 1 :a Ck
2. Cagnotte dit Pau de Loubajac 1 :a
3. Pophams Brie 1 :a
Öppenklass tikar
1. Hob-Nob’s Quiche 1:a Ck Cert 2BT Bästa Rörelser
2. Hob-Nob’s Naturelle 1:a
3. Capucine de la Roche au Blaireau 1:a Bästa Uttryck
4. Pophams Annika 1:a
Hob-Nob’s Mirepoix 2:a
Hob-Nob’s Pomme 2:a
Hob-Nob’s Piruette 2:a
Petite Peluche Cendrillon 2:a
Championklass tikar
1. Hob-Nob’s Titoune Ck 1 BT BIR BIS
2. Hob-Nob’s Hippie Ck 3BT
3. Hob-Nob’s Kaxi-Belle Ck 4 BT
4. Ardoise de Loubajac Ck 5 BT
5. Hob-Nob’s Folie Bergere Ck
Action des Drayers Ck Opl
Hob-Nob’s Disquette Opl
Hob-Nob’s Oh Là Là Opl
Light My Fire Nova Opl
Veteranklass tikar
Tova Ck Bästa Veteran
Avelsklass
Sarradet de Loubajac HP Bästa Avelsgrupp
Tova HP
Rhubarbe de Loubajac HP
Uppfödarklass
Kennel Hob-Nob’s HP Bästa Uppf.
Kennel Loubajac HP
Kennel Light My Fire HP

FACE RASE

Valpklass 1 (4-6 mån) hanar
1. Light My Fire Vincent HP
Valpklass 1 (4-6 mån) tikar
1. Light My Fire Vieux HP
Valpklass 2 (6-9 mån) tikar
1. Coup de Vent Isolde HP BIR Valp BIS Valp
2. Coup de Vent Juliette HP
3. Light My Fire Tactique HP
4. Light My Fire Taquine
5. Light My Fire Ulva
Unghundsklass hanar
1. Light My Fire Quellou 1:a Ck Cert 1 BH BIR BIS 2
2. Light My Fire Quadrophenio 1:a Ck
3. Light My Fire Quarisso 1:a
Crofters Holding Courage 0 pga färg
Öppenklass hanar
1. Celo Des Mauve des Bruyeres 1:a Ck 3 BH
2. Light My Fire Pactole 1:a Ck 4 BH
Cazire du Pic d’Espade 2:a
Championklass hanar
1. Azur Bleu de la Roselle Ck 2 BH
Juniorklass tikar
Dilba Noire de la Vie Pastorale deltager ej
Unghundsklass tikar
1. Light My Fire Quidia 1:a Ck Cert 3 BT
2. Cherry Noir de la Roselle 1 :a HP
3. Light My Fire Racelle 1:a
Öppenklass tikar
1. Bila du Pic d’Espade 1:a
Championklass tikar
1. C’est Ilse de Loubajac Ck 2 BT
Veteranklass tikar
Poesie Bleue de la Vie Pastorale CK 1 BT BIM
Avelsklass
Light My Fire Mejane Deltager ej
Uppfödarklass
Kennel Light My Fire HP Bästa Uppfödare

Blandade bilder

Foto: Agneta Ärlestig, Agneta Spiik och Anneli Grimborg

Sponsorer var bland annat:
Royal Canin
Agria
Hungarian PetNet
Biodistra

Back To Top
×Close search
Sök