skip to Main Content

BERGERTRÄFFEN 2010

14-15 maj i södra Stockholm

Stort tack till Mikaela Sandbacka, Anneli Grimborg och Linda Ritzén för fina bilder!

Resultatlistor

Klubbmästerskap i Lydnad

Officiell lydnadsklass I-elit, domare Weine Björkström
Poängen divideras med maxpoängen, för att få fram hur många procent av maxpoängen man uppnått.

Ekipage Poäng Klass
1. Veronica Thoresson med Coup de Vent Tzigane 166 poäng – 1:a pris 83 % i KM Lydnadsklass I
2. Linda Ritzén med Hob-Nob’s Indienne 161 poäng – 1:a pris 80,5 % i KM Lydnadsklass I
3. Ann-Sofie Sundman med Jomgarden’s Avanti 212 poäng – 3:e pris 66 % i KM Lydnadsklass elit
4. Sarah Karlsson med Hob-Nob’s Pierrot 102,5 poäng – 3:e pris 51 % i KM Lydnadsklass I
5. Susanne Nordberg med Vallée des Voconces Tequila 110 poäng – 0:a pris 48,5 % i KM Lydnadsklass II
Nybörjarklass
(1:a – 80-100 poäng, 2:a – 60-79,5 poäng, 3:a – 0-59,5 poäng)
1:a Marie-Louise Sundling med Jomgarden’s Gnizta
1:a Frida Binette med Coup de Vent Juliette

Klubbmästerskap i Agility

Hoppklass samt agilityklass räknas ihop.
Domare: Charlotte Almberg

Ekipage Poäng
1. Veronica Thoresson & Nosse Nos Timon ”Teo” Ho: fel 0, tid 23,7 Ag: fel 0, tid 31,6 = 0 fel, tid: 55,3
2. Sarah Karlsson & Hob-Nob’s Pierrot ”Combat” Ho: fel 0, tid 17,8 Ag: fel 5, tid 23,5 = 5 fel, tid 41,3
3. Elin Holmroos & Hob-Nob’s Eau de Vie ”Skugga” Ho: fel 5, tid 19,1 Ag: fel 0, tid 25,5 = 5 fel, tid 44,6
4. Kjell Pettersson & Light My Fire Olifane ”Lifa” Ho: fel 0, tid 21,1 Ag: fel 5, tid 31,4 = 5 fel, tid 52,5
5. Kjell Pettersson & Light My Fire Malko ”Mackan” Ho: fel 0, tid 20,9 Ag: fel 10, tid 27,7 = 10 fel, tid 48,6
6. Veronica Thoresson & Coup de Vent Tzigane ”Ila” Ho: fel 10, tid 27,8 Ag: fel 0, tid 27,7 = 10 fel, tid 55,5
7. Linda Ritzén & Hob-Nob’s Indienne ”Inez Ho: fel 5, tid 24,1 Ag: fel 10, tid 38,6 = 15 fel, tid 62,7
8. Ulla Fröberg & Jomgarden’s Born to be Lucy Ho: fel DQ, tid 21,0 Ag: fel 0, tid 27,2 = 100 fel, tid 48,2
9. Susanne Nordberg & Vallée des Voconces Tequila Ho: fel 0, tid 26,7 Ag: fel DQ, tid 32,7 = 100 fel, tid 59,4
10. Ulla Fröberg & Hob-Nob’s Sans Souci Ho: fel 105, tid 27,8 Ag: fel 5, tid 32,0 = 110 fel, tid 53,6
11. Evelina Hillilä & Crofter Holding’s Nanette ”Fideli” Ho: fel 200, tid 18,6 Ag: fel 0, tid 28,3 = 200 fel, tid 51,4
Annette Nilsson & Hob-Nob’s Ulrique ”Isak” Ho: fel 310, tid 128,9 (endast med i hoppklass)
Nybörjarklass
(Felfritt: 1:a, med fel: 2:a, diskad: 3:a)
1:a Susanne Nordberg & Vallee des Voconces Sarriac
Elin Holmroos & Vessla
2:a Åsa Thunqvist & C’est Ilse de Loubajac ”Ilsa”
Marie-Louise Sundlig & Jomgarden’s Gnizta ”Iza”
3:a Tina Bondesson & Light My Fire Loup ”Crux
Paulina Öberg & Vallee des Voconces Darbouka
Ungdomsklass
(Felfritt: 1:a, med fel: 2:a, diskad: 3:a)
2:a Andrea Lundh & Hob-Nob’s Quiche
Lovisa Lundh & Hob-Nob’s Rubéole ”Ruby”
3:a Alexandra Lundh & Hob-Nob’s Ulrique ”Isak”

Resultat Utställning

Poil Long

Valpar
1. Dirgis Dilga HP Bästa Valp
2. Dirgis Discordia
3. Hob-Nob’s Celeste
Juniorklass hanar
Light My Fire Yfo 2 kv
Unghundsklass hanar
Hob-Nob’s Ulrique 3 kv
Öppenklass hanar
1. Hob-Nob’s Quidam 1 kv Ck 2 BH
2. Petite Peluche Cache-Cache 1 kv CK Res.BH CERT Champion
Hob-Nob’s Rustique 2 kv
Light My Fire Slatan 2 kv
Championklass hanar
1. Hob-Nob’s Victor CK 3 BH BÄSTA RÖRELSER
2. Lighy My Fire Niky CK
3. Hob-Nob’s Soleil
Veteranklass hanar
1. Sarradet de Loubjac CK Bästa Veteran BIR BIS
2. S’Parcet du Mas de L’Escarène CK
3. Hob-Nob’s Kinkalovf HP
Juniorklass tikar
1. Angeyja’s Aela 1 kv HP
Unghundsklass tikar
1. Dirgis Diskreta 1 kv CK Cert Res. BT
2. Hob-Nob’s Vitesse 1 kv HP
3. Hob-Nob’s Vive 3 kv
Öppenklass tikar
1. Peteite Peluche Cendrillon 1 kv CK
2. Jomgardens Fantasie 1 kv
Cagnotte dite Pau de Loubajac 2 kv
Light My Fire Loup 2 kv
Championklass tikar
1. Hob-Nob’s Folie Bergère CK BIM
2. Hob-Nob’s Kaxi- Belle CK 2 BT BÄSTA UTTRYCK
3. Hob-Nob’s Quiche CK 3 BT
4. Hob-Nob’s Oh Là Là CK 4BT
5. Hob-Nob’s Pomme
Veteranklass tikar
1. Hob-Nob’s Titoune HP
2. Hob-Nob’s Noisette HP
3. Suzette du Pic d’Arbizon HP
4. Tova HP
Uppfödarklass
1. Kennel Hob-Nob’s HP

Face Rase

Championklass hanar
1. Light My Fire Quellou CK Bästa Hane BIM
Juniorklass tikar
1. Coup de Vent Jade 2:a kv
Unghundsklass tikar
1. Coup de Vent Juliette 1 kv HP
Light My Fire Unica 3 kv
Öppenklass tikar
1. Ciel Bleue 1:a kv CK Cert Bästa Tik BIR
Championklass tikar
1. C’est Ilse de Loubajac CK 3 BT
Veteranklass tikar
1. Poesie Bleue de La Vie Pastorale CK 2 BT Bästa vet BIS2 Vet
Back To Top
×Close search
Sök