skip to Main Content

BERGERTRÄFFEN 2011

21-22 maj i Rimbo och Åkersberga

Resultatlistor

Klubbmästerskap i Lydnad

Poängen divideras med maxpoängen, för att få fram hur många procent av maxpoängen man uppnått.

Ekipage Poäng – Procent Klass
1. Micke Eliasson och Crofter Holding’s Foufou ”Speed” 179 p – 89,5 % Lkl II
2. Annette Nilsson och Hob-Nob’s Ulricq ”Isacq” 152 p – 76 % Lkl I
3. Sarah Karlsson och Hob-Nob’s Pierrot ”Combat” 151 p – 75,5 % Lkl I
4. Lene Brandal och Light My Fire Type ”Lux” 139 p – 69,5 % Lkl I
5. Therese Ivarsson och Dirgis Disco Doce ”Duplo” 127 p – 63,5 % Lkl I
6. Linda Ritzén och Hob-Nob’s Indienne ”Inez” 70 p – 35 % Lkl II

Klubbmästerskap i Agility

Ekipage
1. Yvonne Ahlin och Light My Fire Olifane ”Lifa”
2. Yvonne Ahlin och Light My Fire Malcom ”Mackan”
3. Annette Nilsson och Hob-Nob’s Ulriq ”Isaq”
4. Sarah Karlsson och Hob-Nob’s Pierrot ”Combat”
5. Susanne Nordberg och Vallee des Voconces Tequila ”Tickan”
6. Lene Brandal och Light My Fire Type ”Lux”
7. Micke Eliasson och Crofter Holding’s Foufou ”Speed”
8. Charlotte Almberg och Light My Fire Vive ”Jonna”
9. Linda Ritzén och Hob-Nob’s Indienne ”Inez”
10. Yvonne Ahlin och Light My Fire Vieux ”Lilla Vieux”
11. Paulina Widahl och Vallee des Voconces Darbouka ”Bouka”
Nybörjarklass (Felfritt: 1:a, med fel: 2:a, diskad: 3:a)
3:a
Tina Bondesson och Light My Fire Loup ”Crux”
Annette Nilsson och Hob-Nob’s Celeste ”Molly”
Victor Ahlin och Light My Fire Slatan ”Victor”
Ungdomsklass (Felfritt: 1:a, med fel: 2:a, diskad: 3:a)
1:a
Andrea Lundh och Hob-Nob’s Quiche
3:a
Tuwali Wange och Dirigs Discorida ”Flingan”

Resultat Utställning

Poil Long

Domare : Salvatore Giannone, Belgien

Valpklass 1, hanar
1. Hob-Nob’s Fantome HP BIR-valp BIS-3
2. Hob-Nob’s Filou HP
Valpklass 1, tikar
1. Hob-Nob’s Felicité HP
2. Dirgis Drama Diradotter HP
3. Dirgis Drömma Diradotter
4. Dirgis Dribbla Diradotter
Öppenklass hanar
1. Drole d’Oiseau Cymbale Ethere EX CK R-Cert 4 BH
2. Hob-Nob’s Yo-Yo EX CK
3. Light My Fire Yfo EX
Hob-Nob’s Ulricq Very Good
Championklass hanar
1. Hob-Nob’s Scandinave EX CK 1 BH BIM
2. Drole d’Oiseau d’Ici Peu Chenu EX CK Cert Champion 2 BH BÄSTA UTTRYCK
3. Hob-Nob’s Quidam EX CK
4. Drole d’Oiseau Damier Bleu EX
opl. Glimmer EX
opl. Light My Fire Noir EX
opl. Light My Fire Niky EX
Veteranklass hanar
1. Hob-Nob’s Victor EX CK 3 BH BIR-veteran
Seniorklass hanar
1. Hob-Nob’s Kinkaluvf EX CK BIR-senior
Unghundsklass tikar
1. Dirgis Dike EX
2. Dirgis Dilga EX
3. Dirgis Discordia EX
Öppenklass tikar
1. Angeyjas’s Aela EX CK
2. Vallée des Voconces Darbouka EX
3. Light My Fire Loup EX
4. Hob-Nob’s Celeste EX
Championklass tikar
1. Calins Nounours Nuage de Pluie EX CK Cert Championat 1 BT BIR BIS BÄSTA RÖRELSER
2. Bedeills du Pic d’Arbizon EX CK R-Cert 2 BT
3. Hob-Nob’s Quiche EX CK 3 BT
4. Hob-Nob’s Kaxi-Belle EX CK 4BT
opl. Hob-Nob’s Folie Bergere EX
opl. Bagail du Grand Bestiolan EX
Veteranklass tikar
1. Valleé des Voconces Tequila EX CK BIM-veteran
2. Hob-Nob’s Noisette EX CK
Seniorklass tikar
1. Bellitoy’s Ladsy Nobless EX HP BIM-senior
Avelsklass
1. Hob-Nob’s Victor HP
2. Hob-Nob’s Kaxi-Belle HP
Uppfödarklass
1. Kennel Hob-Nob’s HP Bästa Grupp
2. Kennel Dirgis HP

Face Rase

Valpklass 1 tikar
1. Light My Fire Boudine HP BIR-valp BIS-4
2. Light My Fire Barlest HP
Valpklass 2 tikar
1. Bellis vom Pfiffigen Lüner HP BIR-valp BIS-2
Juniorklass hanar
Jomgardens Marsh Very Good
Öppenklass hanar
1. Ausel EX CK Cert BIR BIS-3
2. Crofters Holding’s Foufou EX
Championklass hanar
Light My Fire Type Good
Juniorklass tikar
Firefly Chuken Sakura No Kuni Very Good
Jomgardens Myntha Very Good
Championklass tikar
1. Ciel Bleu EX CK BIM

Blandande bilder

Fotografer: Agneta Ärlestig, Paulina Widahl, Lene Brandal, Lea Riihimäki, Emelie Ebler, Anneli Grimborg Säteri.

Back To Top
×Close search
Sök