skip to Main Content

BERGERTRÄFFEN 2013

Tånga Hed, Vårgårda 17-19 maj samt KM i herding 28 april, Mårtensby gård

Tack till Monica Westerberg, Veronica Thoresson, Leona Örtenberg, Anna Wahlström och Agneta Ärlestig för bilder!

Resultatlistor

Klubbmästerskap i Rallylydnad

Ekipage Poäng Klass
1. Therese Ivarsson med Hob-Nob’s Haute Couture ”Sparris” 96 poäng Nybörjarklass
2. Therese Ivarsson med Dirgis Disco Doce ”Duplo” 92 poäng Nybörjarklass
3. Susanne Nordberg med Vallée des Voconces ”Tickan” 90 poäng Avanceradklass
4. Anna-Karin Risberg med Light my Fire Qvarisso ”Wille” 90 poäng Nybörjarklass
5. Marianne Nilsson med Jomgarden’s Indigo ”Toulouz” 85 poäng Fortsättningsklass
6. Linda Ritzén med Dirgis Drömma Diradotter ”Drömma” 85 poäng Nybörjarklass
7. Kjell Pettersson med Light my Fire Malko ”Mackan” 78 poäng Nybörjarklass
8. Gunilla Jonsson med Dirgis Dribbla Diradotter ”Dribbla” 64 poäng Nybörjarklass
9. Kjell Pettersson med Light my Fire Vieux ”Lilla Vieux” 63 poäng Nybörjarklass
10. Malin Boström med Vallée des Voconces Gossypium ”Mega” 63 poäng Nybörjarklass
Underkända
Kerstin Larsson med Coup de Vent Réglisse ”Dixan”
Gunilla Jonsson med Light my Fire Vincent ”Vincent”
Karin Janbell med Vallée des Voconces Darbouka ”Bouka”
Evy Sandström med Light my Fire Triton ”Triton”

Klubbmästerskap i Lydnad

Ekipage Poäng % Klass
1. Roland Sjöberg med Light my Fire Cutha ”Cutha” 190 poäng 95% Klass 1
2. Sarah Carlsson med Hob-Nob’s Pierrote ” Combat” 180 poäng 90% Klass 2
3. Annette Thörgelsen med Happybeast Charlatan ”Harley” 179 poäng 89,5% Klass 1
4. Susanne Lindberg med Light my Fire Racelle ”Klicka” 282 poäng 88 % Klass 3
5. Anna-Karin Risberg med Light my Fire Qvarisso ”Wille” 165,5 poäng 83% Klass 1
6. Marianne Nilsson med Jomgarden’s Indigo ”Toulouz” 160 poäng 80 % Klass 1
7. Jenny Haddleton med Cherry Noir De La Rosselle ”Lava” 128 poäng 64 % Klass 2
8. Evy Sandström med Light my Fire Triton ”Triton” 112 poäng 56 % Klass 2
Nybörjarklass Pris Poäng
Leona Örtenberg Light my Fire Barlest ”Mide” 1:a pris 90,5 poäng
Mimmi Gullberg Light my Fire Voyou ”Pixl” 1:a pris 85 poäng
Kerstin Larsson med Coup de Vent Réglisse ”Dixan” 2:a pris 79 poäng
Malin Boström med Vallée des Voconces Gossypium ”Mega” 3:e pris 59 poäng

Klubbmästerskap i Agility

Ekipage Tid Fel
1. Kjell Pettersson med Light my Fire Olifane ”Lifa” 27.84 / 28.88 0 fel
2. Veronica Thoresson med Coup de Vent Tzigane ”Ila” 27.38 / 30.41 0 fel
3. Annette Thörgelsen med Hob-Nob’s Aubergine ”Jeanz” 33.13 / 34.72 0 fel
4. Kjell Pettersson med Light my Fire Vieux ”Lilla Vieux” 29.59 / 29.62 5 fel
5. Anna-Karin Risberg med Light my Fire Qvarisso ”Wille” 41.50 / 42.66 7,66 fel
6. Sarah Carlsson med Hob-Nob’s Pierrote ” Combat” 29.97 / 27.75 10 fel
7. Kjell Pettersson med Light my Fire Malko ”Mackan” 29.75 / 32.50 10 fel
8. Annette Thörgelsen med Happybeast Charlatan ”Harley” 31.88 / 43.44 10 fel
9. Mimmi Gullberg med Light my Fire Voyou ”Pixl” 46.28 / 49.09 29,09 fel
10. Maria Dahlin med Tamarettos Elise ”Isa” 32.31 / 28.66 105 fel
11. Annette Thörgelsen med Happybeast Dj ”Dj” 37.75 / 38.81 105 fel
12. Veronica Thoresson med Coup de Vent Yoga ”Nys” 32.19 / 28.53 105 fel
13. Gunilla Jonsson med Light my Fire Vincent ”Vincent” 50.91 / 46.31 124,22 fel
14. Birgitta Hermansson Vallée des Voconces Goyave ”Hicka” 30.84 / 30.56 205 fel
Linda Ritzén med Dirgis Drömma Diradotter ”Drömma” (endast hoppklass) 51.16 321,16 fel
Nybörjarklass
Kerstin Larsson med Coup de Vent Réglisse ”Dixan” Felfritt
Leona Örtenberg Light my Fire Barlest ”Mide” Diskad
Gunilla Jonsson med Dirgis Dribbla Diradotter ”Dribbla” Diskad
Tina Bondesson med Light my Fire Loup ”Crux” Diskad
Ungdomsklass
Denize Lundqvist med Rubens-Hagrid ”Chippen” Med fel

Klubbmästerskap i Freestyle

Ekipage
1. Sarah Carlsson med Hob-Nob’s Pierrote ”Combat”
2. Leona Örtenberg Light my Fire Barlest ”Mide”
3. Kjell Pettersson med Light my Fire Malko ”Mackan”
Delad 4:e plats
Susanne Lindberg med Light my Fire Racelle ”Klicka”
Kjell Pettersson med Light my Fire Vieux ”Lilla Vieux”
Charlotte Stading med Light my Fire Zoccer ”Zoccer”
Kjell Pettersson med Light my Fire Olifane ”Lifa”
Gunilla Jonsson med Light my Fire Qvarisso ”Wille”

Resultat Utställning

Poil Long

Domare: Anne-Chaterine Edoff

Juniorklass hanar
1. Hob-Nob’s Jaloux Hp BH-4
Öppenklass hanar
1. Hob-Nob’s Grafitti Hp BH-2
2. Darrac Du Grand Bestiolan
3. Vallee des Voconces Gombo
Championklass hanar
1. Hob-Nob´s Scandinave Hp BH-3
2. Happybeast Dj Hp
3. Coup de Vent Pelerin
Veteranklass hanar
1. Sarradet de Loubajac Hp BT-3
Juniorklass tikar
1. Hesta de Loubajac Hp BT-3
2. Dirgis Deacon Bonanza VII
3. Dirgis Dusty Rose VII Hp BT-3
4. Dirgis Deborah VII
opl. Dirgis Deerwood Darling VII
opl. Hob-Nob’s Jasmine
Unghundsklass tikar
1. Hob-Nob’s Haute Couture Hp
Öppenklass tikar
1. Hob-Nob’s Felicité Hp BT-4
2. Dirgis Dribbla Diradotter Hp
3. Carabrae Morning Glory
4. Dirgis Daga Diradotter
opl. Vallee des Voconces Darbouka
opl. Coup de Vent Réglisse
Championklass tikar
1. Dirgis Discordia Hp BT-2
2. Dirgis Dilga Hp
3. Hob-Nob’s Kaxi-Belle Hp
Veteranklass tikar
1. Hob-Nob’s Aubergine Hp BÄSTA TIK BIM BIM-VETERAN BÄSTA SVENSKFÖDDA HUND
2. Vallee des Voconces Tequila Hp
3. Light My Fire Loup
Avelsklass
1. Hob-Nob’s Kaxi-Belle Hp BÄSTA GRUPP BIS-2 Avelsklass
Uppfödarklass
1. Hob-Nob’s Hp BÄSTA GRUPP BIS-1 Uppfödarklass
2. Dirgis Hp

Face Rase

Valpklass hanar
1. Jomgarden’s Qino BIR-valp
Juniorklass hanar
1. Rubens-Hagrid Hp BH-2
Unghundsklass hanar
1. Light My Fire Daston Hp BH-3
Öppenklass hanar
1. Light My Fire Qualifie
Championklass hanar
1. Ausel Hp BÄSTA HANE BIR BIS-2
Juniorklass tikar
1. Light My Fire Euforia Hp BT-3
2. Minerva Hp
Unghundsklass tikar
1. Light My Fire Dionce Hp BT-4
Öppenklass tikar
1. Light My Fire Cutha
Championklass tikar
1. Light My Fire Blonde Hp BT-2
2. Light My Fire Pepitte Hp
3. Light My Fire Tactique .
4. Light My Fire Racelle
Veteranklass
1. Light My Fire Mejane Hp BÄSTA TIK BIM BÄSTA VETERAN BIR-VETERAN BIS-2 VETERAN BÄSTA SVENSKFÖDDA HUND
Avelsklass
1. Ausel Hp BÄSTA GRUPP BIS-1 AVELSKLASS
Uppfödarklass
1. Light My Fire Hp BÄSTA GRUPP BIS-2 UPPFÖDARKLASS

Specialklasser

Bästa uttryck
Poil Long Hob-Nob’s Pierrot
Face Rase Ausel
Bästa rörelser
Light My Fire Mejane
Bästa kondition
Dirgis Discordia
Bästa par
Dirgis Dusty Rose VII
Dirgis Deborah Milliken VII

Resultat Herding

Ekipage
1. Jomgarden’s Alenya och Gunilla Jernberg 73 poäng
2. Dirgis Dilga och Anna Wahlström 72 poäng
3. Dirgis Dictum Factum och Sara Wange 72 poäng
4. Hob-Nob’s Haute Couture och Therese Ivarsson 70 poäng
5. Dirgis Dira Necissitas och Sara Wange 69 poäng
6. Jomgarden’s Lova och Eva Wuopio 60 poäng
7. Dirgis Discoe Doce och Therese Ivarsson 56 poäng
8. Jomgarden’s Jessie och Åsa Arbo 22 poäng
9. Light My Fire Vive och Charlotte Almberg avbryter

Blandade bilder

Back To Top
×Close search
Sök