skip to Main Content

BERGERTRÄFFEN 2014

Rimbo

Resultatlistor

Klubbmästerskap i Herding

Ekipage
1. Hob-Nob’s Haute Couture ”Sparris” med Therese Klint
2. Jomgarden’s Alenya med Gunilla Jernberg
3. Dirgis Diras Delpie VI ”Kelpie” med Sara Wange

Klubbmästerskap i Rallylydnad

Ekipage
1. Light My Fire Divann med Gunilla Bäckström
2. Hob-Nob’s Jasmine med Jenny Olofsson
3. Hob-Nob’s I-Phone Noire med Barbro Backlund

Klubbmästerskap i Lydnad

Ekipage
1. Light My Fire Racelle med Susanne Lindberg
2. Light My Fire Divann med Gunilla Bäckström
3. Jomgarden’s Kaos med Ann-Sofie Sundman

Klubbmästerskap i Agility

Ekipage
1. Light My Fire Olifane med Kjell Pettersson
2. Light My Fire Malcolm med Kjell Pettersson
3. Jomgarden’s Kaos med Ann-Sofie Sundman

Resultat Utställning

Poil Long

Domare: Marcel Procureur, Frankrike

Valpklass hanar
1 HOB-NOB’S LION HP BIR-VALP BIS-VALP
Valpklass tikar
1 HOB-NOB’S LUNE HP BIM-VALP
2 DIRGIS DATH DAGADOTTER VIII HP
Juniorklass hanar
1 HOB-NOB’S IGGY POP VG
Öppenklass hanar
1 HOB-NOB’S JALOUX EXC CK BHKL:3 CERT
2 HOB-NOB’S GIGOLO EXC CK R-CERT
3 HOB-NOB’S I-PHONE NOIR EXC
4 DIRGIS DIRAS DIJON VI EXC
LIGHT MY FIRE YFO VG
DARRAC DU GRAND BESTIOLAN VG
Championklass hanar
1 HOB-NOB’S SCANDINAVE EXC CK BÄSTA HANE BIR BIS
2 HOB-NOB’S QUIDAM EXC CK BHKL:2
3 HOB-NOB’S IMAGE NOIR EXC CK BHKL:4
Veteranklass hanar
1. DROLE D’OISEAU DAMIER BLEU EXC
Juniorklass tikar
1 TULLAMORE-DEW EXC CK
2 HOB-NOB’S ILLICO EXC CK
3 JOMGARDEN’S SMILLA EXC
4 VALLEE DES VOCONCES IANIRA EXC
MACKMYRA VG
HOB-NOB’S ISA-DORA Cannot be judged
Unghundsklass tikar
1 HOB-NOB’S JASMINE EXC CK BTKL:4 R-CERT
2 CILÉNE DES PETITES DIABLOTINES BONANZA VII EXC CK
3 DIRGIS DEERWOOD DARLING VII EXC CK
4 DIRGIS DUSTY ROSE VII EXC CK
COUP DE VENT RÉGLISSE
Öppenklass tikar
1 DIRGIS DEBORAH MILLIKEN VII EXC CK BÄSTA TIK CERT BIM
2 DIRGIS DEACON Cannot be judged
Championklass tikar
1 ANGEYJA’S AELA EXC CK BTKL:3
2 DIRGIS DISCORDIA EXC CK
3 HOB-NOB’S HAUTE COUTURE EXC CK
4. HOB-NOB’S FELICITÉ EXC
BEDEILLE DU PIC D’ARBIZON EXC
DIRGIS DILGA EXC
HOB-NOB’S CELESTE EXC
LIGHT MY FIRE ANCOLIE EXC
Veteranklass tikar
1 HOB-NOB’S FOLIE BERGERE EXC CK BTKL:2 BÄSTA VETERAN BIS- VETERAN
2 HOB-NOB’S ANNABELLE EXC CK
3 ACTION DES DRAYERES EXC
4 HOB-NOB’S DIX-SEPT EXC
POPHAM’S ANNIKA EXC
LIGHT MY FIRE LOUP VG
Avelsklass
1 ARDOISE DE LOUBAJAC HP
Uppfödarklass
1 HOB-NOB’s HP
2 DIRGIS HP

Face Rase

Valpklass hanar
1 JOMGARDEN’S WIND BIR-VALP BIS-2-VALP
Juniorklass hanar
1 LIGHT MY FIRE HERMES EXC CK BHKL:2 CERT
2 TAMILLO DU HAUT DES MONTS EXC
Öppenklass hanar
1 JOMGARDEN’S PIM EXC CK BHKL:3 R-CERT
Championklass hanar
1 LIGHT MY FIRE DASTON EXC CK BÄSTA HANE BIR BIS-2
Juniorklass tikar
1 LIGHT MY FIRE HAUTISSE EXC CK
2 LIGHT MY FIRE HELICE EXC CK
BIELZA DE LA PRIZZI PETIT NORVEGIEN GOOD
Unghundsklass tikar
1 JOMGARDEN’S QWITTRA VG
Öppenklass tikar
1 JOMGARDEN’S PIXIE EXC CK BTKL:2 CERT CHAMPIONAT
Championklass tikar
1 CIEL BLEU EXC CK BÄSTA TIK BIM
2 LIGHT MY FIRE BLONDE EXC CK BTKL:3 R-CERT
3 CERA DU PETIT FILOU EXC
4 LIGHT MY FIRE TACTIQUE VG
Uppfödarklass
1 Light My Fire HP
Back To Top
×Close search
Sök