skip to Main Content

BERGERTRÄFFEN 2015

Tånga Hed, Vårgårda 14-17 maj

Resultatlistor

Klubbmästerskap i Rallylydnad

  Hund Förare Poäng Slutpoäng
1 Jomgarden’s Qiwi ”Jinx” Ida Björkman 89 (M) 28,5
2 Light my Fire Racelle ”Klicka” Susanne Lindberg 100 (N) 25,5
3 Dirgis Dinkel Dagadotter VIII ”Liv” Eleonor Mohlin 85 (F) 22,5
4 Dirgis Dribbla Diradotter ”Dribbla” Gunilla Jonsson 93 (N) 22,5
5 Vallee Des Voconces Darbouka “Bouka” Karin Janbell 84 (F) 19,5
6 Vallee Des Voconces Ianassa “Impa” Ingela Sjögren 85 (N) 19,5
7 Jomgarden´s Indra ”Monster” Ida Björkman 55 (M) 15,0
8 Dirgis Diras Dijon VI ”Dijon” Camilla Liedholm 73 (N) 10,5
9 Light My Fire Divann ”Divann” Gunilla Bäckström 72 (N) 10,5
10 Coup De Vent Réglisse ”Dixi” Kerstin Larsson 70 (N) 10,5
11 Light my Fire Voyou ”Pixl” Lina Andreasson 52 (N) 4,5
12 Jomgarden’s Yo-Ye ”Yo-Ye” Gunvor Svensson 51 (N) 4,5
Light My Fire Qvarisso ”Wille” Anna-Karin Risberg 0 Disk
Light My Fire Vincent ”Vincent” Gunilla Jonsson 0 Disk
Jomgarden’s Ura ”Gaucha” Ingela Käll 0 Disk
Light my Fire Hotesse ”Hulda” Fredrika Pedersen 0 Disk
Mackmyra ”Mira” Tina Bondesson 0 Disk
Light My Fire Vaincu ”Lupus” Tina Bondesson 0 Disk

Klubbmästerskap i Lydnad

Hund Förare Poäng
1 Light my Fire Racelle ”Klicka” Susanne Lindberg 94,125
2 Light My Fire Divann ”Divann” Gunilla Bäckström 92,5
3 Light My Fire Cutha ”Cutha” Roland Sjöberg 89,4375
4 Light My Fire Vincent ”Vincent” Gunilla Jonsson 86,5
5 Jomgarden’s Qwittra ”Flix” Sandra Spector 85,125
6 Light My Fire Hotesse ”Hulda” Fredrika Pedersen 56
7 Jomgarden’s Indra ”Monster” Ida Björkman 51,5
8 Crofter Holding’s Foufou ”Speed” Mickael Eliasson 51
9 Light my Fire Qvarisso ”Wille” Anna-Karin Risberg 47,5
10 Coup De Vent Réglisse ”Dixan” Kerstin Larsson 47

Klubbmästerskap i Agility

  Hund Förare Agility Hopp Totalt Fel
1 Coup De Vent Tzigane “Ila” Veronica Thoresson 27,88 22,31 50,19 0
2 Vallée Des Voconces Idyia ”Jazza” Maria Dahlin 30,28 24,22 54,50 5
3 Light My Fire Olifane ”Lifa” Kjell Petterson 35,44 25,16 60,60 5
4 Light My Fire Vieux “Lilla Vieux” Kjell Pettersson 32,13 29,78 61,91 5
5 Light My Fire Qvarisso ”Wille” Anna-Karin Risberg 34,47 30,72 65,19 5
6 Dirgis Dinkel Dagadotter VIII ”Liv” Eleonor Mohlin 30,34 24,34 54,68 10
7 Light My Fire Malco “Mackan” Kjell Pettersson 36,72 28,66 65,38 10
8 Light my Fire Vincent ”Vincent” Gunilla Jonsson 41,38 46,87 88,25 26,87
9 Crofter Holding´s Foufou ”Speed” Micke Eliasson 34,22 30,09 64,31 110
10 Vallée Des Voconces Ianira ”Ianira Susanne Nordberg 42,00 40,66 82,66 195,66
11 Dirgis Dribbla Diradotter ”Dribbla” Gunilla Jonsson 45,79 30,15 75,94 218,79
12 Light My Fire Voyou “Pixl” Mimmi Gullberg 48,13 58,06 106,19 329,19
Coup De Vent Yoga “Nys” Veronica Thoresson Disk 22,72 0
Light My Fire Euforia ”Jippii” Charlotte Stading 43,91 11,91
Light My Fire Vive “Jonna” Charlotte Almberg 45,79 18,34
Dirgis Diras Dijon VI ”Dijon” Camilla Liedholm Disk

Klubbmästerskap i Freestyle

  Hund Förare Poäng
1 Jomgarden’s Indra “Monster” Ida Björkman 30,36
2 Jomgarden’s Qiwi ”Jinx” Ida Björkman 24,10
3 Light my Fire Qvarisso ”Wille” Anna-Karin Risberg 21,50
3 Coup de Vent Réglisse “Dixi” Kerstin Larsson 21,50
Vallée des Voconces Darbouka ”Bouka” Karin Janbell Disk

Resultat Utställning

Poil Long

Juniorklass hanar
1. Dirgis d’Bazille IX Ex CK R-Cert
2. Jomgarden’s Yo-Ye VG
Öppenklass hanar
1. Darrac Du Grand Bestiolan VG
Championklass hanar
1. Hob-Nob´s Scandinave Ex, CK BH-1 BIM
2. Black Regency´s Divine Zar Ex. CK BH-3, CERT, CHAMPION BÄSTA KONDITION PL
3. Dirgis Dira Dijon VI Ex. CK BH-4, BÄSTA UTTRYCK PL
Veteranklass hanar
1. Hob-Nob´s Quidam Ex. CK BH-2, BIR VETERAN, BEST IN SHOW VETERAN
Juniorklass tikar
1. Jaillance VG
Unghundsklass tikar
1. Jomgarden’s Ura VG
Öppenklass tikar
1. Dirgis Deerwood Darling VII Ex. CK BT-2, CERT, CHAMPION
2. Hob-Nob’s Illico Ex. CK, R-CERT
3. Vallee des Voconces Ioné Ex.
4. Mackmyra VG
Vallee Des Voconces Ianira G
Championklass tikar
1. Angeyja´s Aela Ex. CK, BT-1 BIR, BEST IN SHOW BÄSTA RÖRELSER PL
2. Hob-Nob´s Haute Couture Ex. CK, BT-3
3. Dirgis Dilga Ex. CK
Veteranklass tikar
1. Hob-Nob´s Quiche Ex. CK, BT-4, BIM VETERAN
Uppfödargrupp
1. Kennel Hob-Nob´s HP BÄSTA UPPFÖDARGRUPP, BIS UPPFÖDARGRUPP
2. Kennel Dirgis HP

Specialpriser

Bästa uttryck
Poil Long Dirgis Diras Dijon VI
Face Rase Light My Fire Joyau
Bästa rörelser
Poil Long Angeyja´s Aela
Face Rase Ciel Bleu
Bästa kondition
Poil Long Black Regency´s Divine Zar
Face Rase Light My Fire Hautisse

Face Rase

Valpklass hanar
1. Light My Fire Kerido Hp, BIR VALP, BEST IN SHOW VALP
Valpklass tikar
1. It´s Like Barbie Made Of Plastic
Juniorklass hanar
1. Light My Fire Joyau Ex. CK BH-3 CERT BÄSTA UTTRYCK FR
2. Light My Fire Ico Kiki VG
Light My Fire Imse DISK (p.g.a ståndöron)
Öppenklass hanar
1. Ruben´s Hagrid Ex
2. Crofter Holdings FouFou Ex.
3. Light My Fire Hermes VG
Championklass hanar
1. Light My Fire Daston Ex. CK, BH-1 BIR BIS-2
Veteranklass hanar
1. Ausel Ex. CK BH-2 BIR VETERAN, BIS-2 VETERAN
Juniorklass tikar
1. Light My Fire Illrosa Ex.
Unghundsklass tikar
1. Light My Fire Hotesse Ex. CK BT-2 CERT
2. Light My Fire Hautisse Ex. BÄSTA KONDITION FR
Öppenklass tikar
1. Light My Fire Euforia Ex. CK BT-3
2. Light My Fire Cutha Ex.
Jomgarden´s Qwittra G
Championklass tikar
1. Ciel Bleu Ex. CK BT-1 BIM BÄSTA RÖRELSER FR
2. Jomgarden’s Qiwi Ex. CK BT-4
3. Light My Fire Blonde Ex.
Avelsklass
1. Ausel Hp BÄSTA AVELSGRUPP, BIS AVELSGRUPP

Övrigt

Uppfödarklass
1. Kennel Light My Fire Hp BÄSTA UPPFÖDARGRUPP, BIS-2 UPPFÖDARGRUPP
Parklass
1. Hob-Nob´s Quidam – Hob-Nob´s Quiche
Barn med hund
Lina Andreasson med Light My Fire Imse
Syskonklass
Ej inkommit med resultat

TACK till våra sponsorer!

 – Bozita Robur
– Kennel Vallee des Voconces (Sophie Marchand)
– Kennel Hob-Nob´s (Monica Westerberg och Ulrika Lundh)
– Kennel Jomgarden (Mari Jomgart)
– Kennel Light My Fire (Åsa Thunqvist)
– Kennel Dirgis (Sara Wange)
– Dogmania
– Doggy
– Graphiken

– Gunilla Jonsson
– Canisen.se
– Agilitybutiken
– Happy Dog
– MM Hund
– Karolina af Trolle
– Anna Wahlström
– Annis Gustavsson
– Agilitybutiken

Back To Top
×Close search
Sök