skip to Main Content

RASTRÄFFEN 2016

Ånnaboda 20-22 maj

Resultatlistor

Klubbmästerskap i Rallylydnad

  Hund Förare Poäng Slutpoäng
1 Jomgarden´s Indra ”Monster” Ida Björkman 87 (M) 19
2 Light My Fire Vincent ”Vincent” Gunilla Jonsson 90 (F) 17
3 Jomgarden’s Qiwi ”Jinx” Ida Björkman 76 (M) 15
4 Jomgarden’s Yo-Ye ”Yo-Ye” Gunvor Svensson 82 (F) 13
4 Light My Fire Qvarisso ”Wille” Anna-Karin Risberg 82 (F) 13
6 Tullamore-Dew “Tuss” Anna Sedin Brattlin 87 (N) 13
6 Light My Fire Kesaco ”Kessac” Lia Larsson 87 (N) 13
8 Sazerac ”Sazze” Anna Sedin Brattlin 81 (N) 11
9 Dirgis Dhéka Bonanzadotter X ”Mindi” Matilda Ekström 80 (N) 11
10 Light My Fire Ancolie ”Tova” Anna Sedin Brattlin 65 (A) 10
11 Sirius-Black ”Tim” Tina Eriksson 62 (A) 9
12 Dirgis Dribbla Diradotter ”Dribbla” Gunilla Jonsson 72 (F) 9
 13 Light my Fire Hotesse ”Hulda” Fredrika Pedersen 61 (F) 7
 14 Light My Fire Ici Kiki ”Love” Anna-Karin Risberg 74 (N) 7
Hob-Nob’s I-Phone Noir ”Ville” Barbro Backlund STRUKEN
Hob-Nob’s Gigolo ”Hobbe” Gabriella Ekström STRUKEN

Klubbmästerskap i Lydnad

Hund Förare Poäng Slutpoäng
1 Light My Fire Cutha ”Cutha” Roland Sjöberg 272,5 (III) 102,19
2 Light My Fire Bovary ”Buffy” Ulla Henriksen 266 (III) 99,75
3 Jomgarden’s Yo-Ye ”Yo-Ye” Gunvor Svensson 188 (I) 94,00
4 Light My Fire Hotesse ”Hulda” Fredrika Pedersen 183,5 (I) 91,75
5 Light my Fire Qvarisso ”Wille” Anna-Karin Risberg 182,5 (I) 91,25
6 Light My Fire Divann ”Divann” Mikael Bäckström 140 (II) 77,00
7 Jomgarden’s Indra ”Monster” Ida Björkman 147 (I) 73,5

Klubbmästerskap i Agility

  Hund Förare Agility Hopp Totalt Fel
1 Light my Fire Vincent “Vincent” Gunilla Jonsson 51,53 43,59 95,12  1,53
2 Light My Fire Olifane ”Lifa” Kjell Petterson 35,72 33,34 69,06 5
3 Light My Fire Vieux “Lilla Vieux” Kjell Pettersson 40,57 30,06 70,63 5
4 Light My Fire Qvarisso ”Wille” Anna-Karin Risberg 44,06 41,44 85,50 5
5 Sazerac ”Sazze” Anna Sedin Brattlin 35,03 30,31 65,34 50
6 Sirius-Black “Tim” Tina Eriksson 57,75 35,09 92,84 57,75
7 Dirgis Dribbla Diradotter ”Dribbla” Gunilla Jonsson 42,00 39,56 81,56 60
8 Tullamore-Dew ”Tuss” Anna Sedin Brattlin 47,94 42,91 90,85 115
9 Jomgarden’s Yo-Ye ”Yo-Ye” Gunvor Svensson 61,25 39,09 100,34 126,25
10 Light My Fire Malco “Mackan” Kjell Pettersson 60,97 46,59 107,56 130,59
12 Light my Fire Ico Kiki ”Love” Anna-Karin Risberg 43,41 39,75 83,16 170
12 Dirgis Dagas Dixon VIII ”Dixon” Daniella Kasimir 60,97 46,44 107,41 182,41
12 Light my Fire Illrosa ”Rosa” Kjell Pettersson 63,97 64,34 128,31 328,31
12 Hob-Nob’s Gigolo ”Hobbe” Mathilda Ekström 34,00 50

Klubbmästerskap i Freestyle

  Hund Förare Poäng
1 Jomgarden’s Indra “Monster” Ida Björkman 27,72
2 Vallée des Voconces Darbouka ”Bouka” Karin Janbell 24,42
3 Jomgarden’s Qiwi ”Jinx” Ida Björkman 24,10
4 Light my Fire Qvarisso ”Wille” Anna-Karin Risberg 22,30
4 Hob-Nob’s Gigolo ”Hobbe” Matilda Ekström 22,30

Klubbmästerskap i Heelwork to Music

  Hund Förare Poäng
1 Jomgarden’s Qiwi ”Jinx” Ida Björkman 27,72
2 Vallée des Voconces Darbouka ”Bouka” Karin Janbell 25,74
3 Light my Fire Ico Kiki ”Love” Anna-Karin Risberg 23,70

Resultat Utställning

Poil Long

Valpklass (6-9 mån) hanar
1. Wissant Le Monton Qui-Rit
Valpklass (6-9 mån) tikar
1. Mon Gentil Ami Paris HP, BIR Valp, BIS-1 Valp
Juniorklass hanar
1. Dirgis Bonanzas Dez X Excellent, CK BH-4
2. Lakha de Loubajac Very Good
3. Moonpack’s Ferrari Dino Alias Ebbot Very Good
4. Vallee Des Voconces Libereco Very Good
Unghundsklass hanar
1. Jomgarden’s Yo-Ye Very Good
Öppenklass hanar
1. Izotges Du Pic D’Arbizon Excellent, CK BH-1, CERT, BIR, Champion, BIS-1
2. Hob-Nob’s Gigolo Excellent, CK, BH-2, R-CERT
3. Dirgis D’Bazille IX Excellent
Championklass hanar
1. Hob-Nob´s I-Phone Noir Excellent, CK
2. Black Regency´s Divine Zar Excellent
3. Dirgis Diras Delpie VI Excellent
Veteranklass hanar
1. Hob-Nob´s Scandinave Excellent, CK BH-3, BIR Veteran, BIS-1 Veteran
2. Hob-Nob´s Quidam Excellent, CK
Juniorklass tikar
1. Dirgis Dieci Bonanzadotter X Excellent
2. Dirgis Dix Bonanzadotter X Very Good
3. Dirgis Dhéka Bonanzadotter X Very Good
4. Hob-Nob’s Milles Fleur Very Good
Hob-Nob’s Mirage Very Good
Hob-Nob’s Minouche Good
Öppenklass tikar
1. Fanny De La Pastorale D’Auteyrac Excellent, CK, BT-2, CERT
2. Tullamore-Dew Excellent, CK, R-CERT
Championklass tikar
1. Hob-Nob’s Felicité Excellent, CK, BT-1 BIM
2. Dirgis Dilga Excellent, CK, BT-3
3. Dirgis Discordia Excellent, CK, BT-4
4. Dirgis Deerwood Darling VII Excellent
Vallee Des Voconces Ioné Excellent
Uppfödarklass
1. Kennel Hob-Nob´s HP, BIR Uppfödargrupp, BIS-2 Uppfödargrupp
2. Kennel Dirgis HP

Specialpriser

Bästa uttryck
Poil Long Hob-Nob’s Gigolo
Face Rase Light My Fire Illrosa
Bästa rörelser
Poil Long Hob-Nob’s Felicité
Face Rase Light My Fire Joyau

Face Rase

Valpklass (6-9 mån) tikar
1. Light My Fire Lecra  Hp, BIR Valp, BIS-2 Valp
Juniorklass hanar
1. Light My Fire Kesaco Very Good
Unghundsklass hanar
1. Light My Fire Joyau Excellent, CK, BH-1, CERT, BIR, BIS-2
Öppenklass hanar
1. Sirius-Black  Excellent
Championklass hanar
1. Light My Fire Daston  Excellent, CK, BH-2
Juniorklass tikar
1. Light My Fire Kelso Very Good
Öppenklass tikar
1. Light My Fire Illrosa Excellent, CK, BT-1, CERT, BIM, Champion
2. It’s Like Betty Boop-Boop-Be-Doo Excellent
3. Light My Fire Helice Very Good
Championklass tikar
1. Light My Fire Hautisse Excellent, CK, BT-2
2. Light My Fire Bovary Excellent, CK, BT-3
3. Light My Fire Hotesse Excellent, CK
4. Jomgarden’s Qiwi Excellent
Light My Fire Cutha Excellent
Veteranklass tikar
1. Ciel Bleu Exellent, CK BT-4, BIR Veteran, BIS-2 Veteran
Uppfödarklass
1. Kennel Light My Fire Hp, BIR Uppfödargrupp, BIS-1 Uppfödargrupp

Övrigt

Parklass
1. Hob-Nob´s Quidam – Hob-Nob´s Quiche
Barn med hund
Lina Andreasson med Light My Fire Imse
Syskonklass
Ej inkommit med resultat

TACK till våra sponsorer!

  • – Bokhandeln Karamellen
    – Kennel Dirgis (Sara Wange)
    – Kennel Hob-Nob´s (Monica Westerberg och Ulrika Lundh)
    – Kennel Light My Fire (Åsa Thunqvist)
    – Kennel Vallee des Voconces (Sophie Marchand)
    – Mimmi Gullberg
    -Nobelt Interiör
Back To Top
×Close search
Sök