skip to Main Content

RASTRÄFFEN 2017

Hallstavik 26-28 maj

Resultatlistor

Klubbmästerskap i Rallylydnad

  Hund Förare Poäng Slutpoäng
1 Jomgarden´s Indra ”Monster” Ida Björkman 95(M) 23
2 Hob-Nob’s Gigolo ”Hobbe” Matilda Ekström 75 (M) 15
3 Jomgarden’s Ura ”Gaucha” Ingela Käll 90 (N) 15
4 Jomgarden’s Yo-Ye ”Yo-Ye” Gunvor Svensson 76 (A) 13
5 Jomgarden’s Qiwi ”Jinx” Ida Björkman 58 (M) 10
6 Dirgis Bonanzas Diez X “Diez” Frida Pettersson 70 (F) 9
7 Light My Fire Qvarisso ”Wille” Anna-Karin Risberg 54 (A) 7
8 Light My Fire Kesaco ”Kessac” Lia Larsson 77 (N) 7
9 Jomgarden’s Hexxa ”Hexxa” Yvonne Fång 69 (N) 6
10 Jomgarden’s Lycka ”Lycka” Yvonne Fång 67 (N) 6
11 Vallée des Voconces Ioné ”Tekla” Charlotte Almberg 66 (N) 6
12 Light My Fire Ici Kiki ”Love” Anna-Karin Risberg 64 (N) 5
Light my Fire Imse ”Imse” Lina Andreasson 0 (N) 0
Light My Fire Voyou ”Pixl” Lina Andreasson 0 (N) 0
Jomgarden’s Bonuz ”Bonuz” Therese Jacobsson STRUKEN

Klubbmästerskap i Lydnad

Hund Förare Poäng Slutpoäng
1 Light My Fire Bovary ”Buffy” Ulla Henriksen 257 (III) 96,38
2 Hob-Nob’s Gigolo ”Hobbe” Matilda Ekström 182 (I) 91,00
3 Light my Fire Qvarisso ”Wille” Anna-Karin Risberg 173,5 (I) 86,75
4 Jomgarden’s Yo-Ye ”Yo-Ye” Gunvor Svensson 150 (I) 75,00
Jomgarden’s Indra ”Monster” Ida Björkman Struken

Nybörjarklass i Lydnad

Hund Förare Poäng Pris
1 Light My Fire Latcho ”Latcho” Micke Eliasson 92 1:a
2 Light my Fire Ico Kiki ”Love” Anna-Karin Risberg 91 1:a
3 Light my Fire Kesaco ”Kessac” Lia Larsson 69 2:a
4 Hob-Nob’s Ulrique ”Isak” Agneta Genberg 61 2:a

Klubbmästerskap i Agility

  Hund Förare Agility Hopp Totalt Fel
1 Light My Fire Olifane ”Lifa” Kjell Pettersson 45,19 33,69 78,88  5
2 Light My Fire Qvarisso ”Wille” Anna-Karin Risberg 54,12 40,18 94,30 5
3 Jomgarden’s Lycka “Lycka” Yvonne Fång 60,00 58,38 118,38 29,38
4 Jomgarden’s Yo-Ye ”Yo-Ye” Gunvor Svensson 59,22 43,00 102,22 103,22
5 Hob-Nob’s Gigolo ”Hobbe” Matilda Ekström 41,65 36,25 77,90 110
6 Light my Fire Ico Kiki ”Love” Anna-Karin Risberg 38,47 39,90 78,37 115
7 Dirgis Deborah Milliken VII ”Bira” Linda Karlsson 43,28 38,41 81,69 125
8 Light My Fire Vieux “Lilla Vieux” Kjell Pettersson 51,31 32,62 83,93 205
9 Light my Fire Illrosa ”Rosa” Kjell Pettersson 55,78 31,50 87,28 300
10 Light My Fire Kesaco “Kessac” Lia Larsson 55,50 29,94 85,44 310
11 Jomgarden’s Yuni ”Yuni” Yvonne Fång 100,40 77,41 177,81 341,41
Dirgis Bonanzas Diez X ”Diez” Frida Pettersson  –  – Struken
Jomgarden’s Ura ”Gaucha” Ingela Käll Struken

Klubbmästerskap i Freestyle

  Hund Förare Poäng
1 Light my Fire Kesaco “Kessac” Lia Larsson 481
2 Jomgarden’s Indra “Monster” Ida Björkman 418
3 Light my Fire Qvarisso ”Wille” Anna-Karin Risberg 413
4 Jomgarden’s Qiwi ”Jinx” Ida Björkman 405
5 Jomgarden’s Yo-Ye ”Yo-Ye” Gunvor Svensson 342

Klubbmästerskap i Vallning

  Hund Förare Poäng
1 Moonpack’s Fast Black Ferrari Enzo “Dixie” Linda Thell
2 Moonpack’s Ferrari Dino Alias Ebbot “Ebbot” Linda Thell
3 Light My Fire Estelle ”Stella” Karolina af Trolle

Klubbmästerskap i Heelwork to Music

  Hund Förare Poäng
1 Jomgarden’s Qiwi ”Jinx” Ida Björkman 426
2 Light my Fire Ico Kiki ”Love” Anna-Karin Risberg 395

Resultat Utställning

Poil Long

Valpklass (4-6 mån) tikar
1. Dirgis Djingle Bells XI  HP
Valpklass (6-9 mån) tikar
1. Entre Nous Turquoise Bleue Chez Dirgis HP, BIR Valp, BIS Valp
Juniorklass hanar
1. Angeyja’s Brandy Excellent, CK, R-Cert
Öppenklass hanar
1. Dirgis Bonanzas Dez X Excellent, CK, Cert, Champion
2. Hob-Nob’s Gigolo Excellent
Championklass hanar
1. Lakha de Loubajac Excellent, CK, BH-2
2. Hob-Nob’s Grafitti Excellent, CK, BH-4
3. Jomgarden’s Yo-Ye Excellent
Veteranklass hanar
1. Hob-Nob´s Quidam Excellent, CK, BH-1, BIR Veteran, BIR, BIS-1 Veteran, BIS-1
2. Hob-Nob´s Scandinave Excellent, CK, BH-3
Juniorklass tikar
1. Angeyja’s Babiche Excellent, CK, BT-1, Cert, BIM
2. Hob-Nob’s Notice Excellent
Öppenklass tikar
1. Jomgarden’s Lycka Very Good
2. Jomgarden’s Ura Very Good
Hob-Nob’s Isa-Dora Disqualified (ingen mental nolla)
Championklass tikar
1. Angeyja´s Aela Excellent, CK, BT-2
2. Dirgis Deborah Milliken VII Excellent, CK, BT-3
3. Hob-Nob’s Felicité Excellent, CK, BT-4
4. Dirgis Dilga Excellent, CK
Dirgis Deerwood Darling VII Excellent
Hob-Nob’s Milles Fleur Excellent
Jomgarden’s Yuni Excellent
Vallee Des Voconces Ioné Excellent
Presentationsklass
1. Dirgis Dagas Dixon VIII
2. Hob-Nob’s Ulrique
Uppfödarklass
1. Kennel Hob-Nob´s HP, BIR Uppfödargrupp, BIS-1 Uppfödargrupp
2. Kennel Dirgis HP

Specialpriser

Bästa uttryck
Poil Long Angeyja’s Babiche
Face Rase Light My Fire Joyau
Bästa rörelser
Poil Long Hob-Nob’s Quidam
Face Rase Light My Fire Joyau

Face Rase

Juniorklass hanar
1. Light My Fire Latcho Excellent, CK, BH-3, Cert
Öppensklass hanar
1. Light My Fire Kesaco Very Good
2. Light My Fire Ico Kiki Very Good
Championklass hanar
1. Light My Fire Joyau Excellent, CK, BH-1, BIR, BIS-2
2. Light My Fire Daston Excellent, CK, BH-2
Veteranklass hanar
1. Benji Du Pic d’espade Excellent
Juniorklass tikar
1. Light My Fire Merly Excellent
Unghundsklass tikar
1. Light My Fire Lecra Excellent, CK, BT-3, Cert
Championklass tikar
1. Light My Fire Hautisse Excellent, CK, BT-1
2. Light My Fire Bovary Excellent, CK, BT-2, BIM
3. Light My Fire Illrosa Excellent
Veteranklass tikar
1. Ciel Bleu Exellent, CK BT-4, BIR Veteran, BIS-2 Veteran
Presentationsklass
1. Light my Fire Imse
Uppfödarklass
1. Kennel Light My Fire HP, BIR Uppfödargrupp, BIS-2 Uppfödargrupp

Övrigt

Barn med hund
1. Lina Andreasson med Light my Fire Imse
2. Emma Törnqvist Hasselberg med Dirgis Djingle  Bells XI
3. Rachel Isope med Dirgis Dilga
Parklass
Hob-Nob’s Scandinave/Hob-Nob’s Felicité
Syskonklass
Light my Fire Latcho / Light my Fire Lecra

TACK till våra sponsorer!

– Agria
– Granngården
– Kennel Dirgis (Sara Wange)
– Kennel Hob-Nob´s (Monica Westerberg och Ulrika Lundh)
– Kennel Light My Fire (Åsa Thunqvist)

– Lia Larsson
– MM Hund
– Nobelt Interiör
– Roslagens Smådjursklinik
– Råsa Agilityutbildning

Back To Top
×Close search
Sök