skip to Main Content

RASTRÄFFEN 2018

Tånga Hed 4-6 maj

Resultatlistor

Klubbmästerskap i Rallylydnad

  Hund Förare Poäng Slutpoäng
1 Jomgarden´s Bilbo ”Bilbo” Malin Merkert 96 (N) 17
2 Jomgarden´s Kaliber ”Flamma” Claudia Ottka 77 (M) 15
3 Light My Fire Ici Kiki ”Love” Anna-Karin Risberg 84 (F) 13
4 It´s Like Betty Boop-Boop-Be-Doo ”Vimza” Maria Forsberg 67 (F) 8
5 Jomgarden’s Ura ”Gaucha” Ingela Käll 72 (N) 7
6 Hob-Nob´s Notice ”Khaleesi” Mikael Wahll 71 (N) 7
7 Jomgarden’s Yo-Ye ”Yo-Ye” Gunvor Svensson 43 (A) 1
8 Light My Fire Kesaco ”Kessac” Lia Larsson 0 (N) 0
9 Vallée des Voconces Ioné ”Tekla” Charlotte Almberg 0 (N) 0
10 Hob-Nobs Petit Prince ”Frank” Charlotte Almberg STRUKEN

Klubbmästerskap i Lydnad

  Hund Förare Poäng Slutpoäng
1 Light My Fire Lecra ”Lecra” Gunilla Bäckström 174,5 (S) 87,25
2 Jomgarden´s Bilbo ”Bilbo” Malin Merkert 167,7 (S) 83,75
3 Light My Fire Qvarisso ”Wille” Anna-Karin Risberg 163,5 (S) 81,75
4 Jomgarden’s Yo-Ye ”Yo-Ye” Gunvor Svensson 215,5 (I) 74
5 Light My Fire Ico Kiki ”Love” Anna-Karin Risberg 143,5 (S) 71,75

Nybörjarklass i Lydnad

  Hund Förare Poäng Pris
1 Light My Fire Kesaco ”Kessac” Lia Larsson 76,5 (N) 2:a

Klubbmästerskap i Agility

  Hund Förare Agility Hopp Totalt Fel
1 Light My Fire Kesaco ”Kessac” Lia Larsson 31,00 29,94 60,94  0
2 Vallée des Vocones Idyia ”Jazza” Maria Dahlin 32,03 32,08 64,11 0
3 Jomgarden’s Yo-Ye “Yo-Ye” Gunvor Svensson 40,47 41,25 81,72 0
4 Salokannel Euforia ”Kipinä” Claudia Ottka 32,44 29,15 61,59 5
5 Hob-Nob´s Notice ”Khaleesi” Lena Wahll 54,25 45,40 99,65 25
6 Jomgarden’s Ura ”Gaucha” Ingela Käll 35,10 37,47 72,57 55
7 Light My Fire Vieux “Lilla Vieux” Kjell Pettersson 35,15 37,85 73,00 60
8 Light my Fire Ico Kiki ”Love” Anna-Karin Risberg 39,03 34,53 73,56 110
9 Light My Fire Qvarisso ”Wille” Anna-Karin Risberg 50,31 35,15 85,46 115
10 Light my Fire Illrosa ”Råsa” Kjell Pettersson 41,72 39,75 81,47 220
Dirgis Deborah Milliken VII ”Bira” Linda Karlsson 39,75 struken 50
Vallée des Voconces Ioné ”Tekla” Charlotte Almberg  –  56,72 struken 110

Klubbmästerskap i Freestyle

Hund Förare Poäng
1. Light My Fire Qvarisso ”Ville” och Anna-Karin Risberg 153,3
2. Light My Fire Råsa ”Råsa” och Yvonne Ahlin 114,5

Klubbmästerskap i Heelwork to Music

Hund Förare Poäng
1 Light my Fire Ico Kiki ”Love” Anna-Karin Risberg 105,5

Klubbmästerskap i Nosework

PlacHundFörareBehållarsökInomhussökFordonsökUtomhussökTOTALT
1
Light My Fire Merly
Anna den Braver
25 p, 0 fel, 19,98 sek25 p, 0 fel, 22,22 sek0 p, 0 fel, 2,30,00 min25 p, 0 fel, 09,44 sek100 p, 0 fel, 1,22,40 min
2Light My Fire Imse
Mimmi Gullberg
25 p, 0 fel, 08,08 sek25 p, 0 fel, 31,36 sek25 p, 0 fel, 28,36 sek25 p, 0 fel, 23,56 sek100 p, 0 fel, 1,32,15 min
3Jomgarden’s Ura
Ingela Käll
25 p, 0 fel, 43,62 sek25 p, 0 fel, 2,30,00 min25 p, 0 fel, 1,06,40 min25 p, 0 fel, 14,07 sek100 p, 0 fel, 4,34,09 min
4Dirgis Dan före Dan XI
Stina Ottosson
25 p, 0 fel, 1,25,20 min0 p, 0 fel, 2,30,00 min0 p, 0 fel, 2,00,00 min25 p, 0 fel, 58,65 sek50 p, 2 fel, 6,53,85 min
5Jomgarden´s Bilbo Malin Merkert25 p,0 fel, 12,77 sek0 p, 0 fel, 2,30,00 min25 p, 0 fel, 1,12,82 min25 p, 2 fel, 2,00,00 min50 p, 4 fel, 5,56,39 min

Resultat Utställning

Poil Long

Valpklass 6-9 mån tikar
1Snabba Tassar på Attraktiva AuroraBIS valp-2
Juniorklass hanar
1Light My Fire NostalgieExcellent
2Hob-Nob´s Pinot NoirExcellent
3Light My Fire NolteVery Good
4Dirgis Dan Före Dan XIVery Good
-Hob-Nob´s Petit PrinceVery Good
Öppenklass hanar
1Angeya´s BrandyExcellent, CERT
2Moonpack´s A Black Ferrari MondialExcellent, R-CERT
Championklass hanar
1Lahka De LoubajacExcellent BIM, BH1
2Moonpack´s Ferrari Dino Alias EbbotExcellent CK, BH4
3Jomgarden´s Yo-YeExcellent CK, BH3
4Dirgis Bonanzas Dez XVery Good
Veteranklass hanar
1Hob-Nob´s QuidamExcellent CK, BH2
Juniorklass tikar
1Hob-Nob´s QuenelleVery Good
Öppenklass tikar
1Angeyja´s BabicheExcellent, BIR, BT1, BIS
2Entre Nous Turquoise Bleue Chez DirgisExcellent CERT, BT3
3Hob-Nob´s NoticeVery Good
4 MackmyraVery Good
Championklass tikar
1Hob-Nob´s Milles FleurExcellent CK, BT4
2Hob-Nob´s Haute CoutureExcellent CK
3Hob-Nob´s MinoucheExcellent
4Vallée des Voconces IonéExcellent
Veteranklass tikar
1Angeyja´s AelaExcellent CK, BT2
Uppfödarklass
1Kennel Hob-Nob´sHP, BIR Uppfödargrupp, BIS-1 Uppfödargrupp
Barn med hund
1Emma och Dillie
Bästa uttryck
Lahka de Loubajac
Bästa rörelser
Angeyja´s Brandy
Parklass
Hob-Nob´s Quidam/Angeyja´s Aela
Syskonklass
?

Face Rase

Valpklass 6-9 mån hanar
1Light My Fire PisousBIM
2Skrällets AtlazHP
Light My Fire Priou
Skrällets Alert
Öppenklass hanar
1Jomgarden´s BilboVery Good
Championklass hanar
1Light My Fire DastonExcellent, BH1, BIR
2Light My Fire KesacoVery Good
Valpklass 6-9 mån tikar
1Light My Fire PauBIR, BIS valp 1
Light My Fire Ohmy
Light My Fire Obelyn
Juniorklass tikar
1Nec De L´ombre Du Verger De MyncExcellent CERT, BT3
Unghundsklass tikar
1Light My Fire MerlyVery Good
Öppenklass tikar
1Light My Fire LecraExcellent CK
2It´s Like Betty Boop-Boop-Be-DooExcellent R-CERT, BT4
3Light My Fire JippieExcellent
4 Light My Fire JulesExcellent
Championklass tikar
1Light My Fire BocaryExcellent, BT1, BIM
2Light My Fire IllrosaExcellent CK, BT2
Veteranklass tikar
1Ciel BlueExcellent CK
Uppfödarklass
1Kennel Light My FireUppfödargrupp BIS-2
Barn med hund
Lina med Imse
Bästa uttryck
Light My Fire Illrosa
Bästa rörelser
Light My Fire Pau
Parklass
?
Syskonklass
?

TACK till våra sponsorer!

– Bozita Robur
– Gustav & Evita
– Hundgården Karstorp
– Kennel Hob-Nob´s (Monica Westerberg och Ulrika Lundh)
– Kennel Light My Fire (Åsa Thunqvist)

– Klickerförlaget
– MM Hund
– Oh My Dog!
– Kennel Snabba Tassar
– Kennel Vallée des Voconces
– Ingela Käll

Back To Top
×Close search
Sök