skip to Main Content
Klubbens ”Hedersknyffel”

Klubbens ”Hedersknyffel”

Till årets Årsmöte kom det in en motion. Den yrkade på ”…att klubben inför att en person, som särskilt utmärker sig med insatser utöver det vanliga för vår ras, kan erhålla en utmärkelse.”
Motionen var undertecknad Sara Wange och Synnöve Lindemalm. Det fanns också förslag på vad en sådan utmärkelse kunde heta samt vem som skulle vara först ut att få den. Styrelsen biföll förslaget och Årsmötet klubbade igenom det i sin helhet samt att detta kommer att bli en återkommande utmärkelse som nomineras av våra medlemmar och beslutas av årsmötet.


Därmed får vi härmed presentera klubbens först utnämnda Hedersknyffel:
Ewa Karlsson Myrbrink

Motiveringen lyder: ”Ewa har, under många år, varit behjälplig med information, utbildning och anlagstestning i vallning och därmed hjälpt rasklubben att utveckla sitt arbete inom vallning. Genom att vara väl förtrogen med rasen och dess speciella temperament har Ewa med sin gedigna kunskap och erfarenhet hjälpt många av våra medlemmar att ta tillvara på sin hunds medfödda vallningsanlag.”

Diplom och blommor överlämnades i fårhagen den 10 april 2022.
Stort Grattis, Ewa!!!

Back To Top
×Close search
Sök