skip to Main Content

Ras i Fokus

Äntligen var det dags att få just våra raser i fokus!!
I årets första numret av SKKs tidning Hundsport får vi ta del av raspresentation av både poil long och face rase. Vi är så stolta att våra uppfödare Åsa Thunqvist (Kennel Light My Fire) och Sophie Marchand (Kennel Vallée des Voconces) har blivit intervjuade och att dessutom har några av våra medlemmar fått svara på enkät om vad de tycker kännetecknar rasen.
Medverkar gör Linda Ritzén, Gunvor Svensson, Charlotte Stading och Lia Larsson. Stort tack till alla för att ni representerar våra fina raser!
För dig som inte får Hundsport så hittar du en kopia av det 7-sidiga inslaget på vår Medlemssida, scrolla ned till rubrik ”Minnesanteckningar och Artiklar”.

Medlemssidan har fått nytt lösenord!! Du som är medlem 2020 kommer inom kort få ett mail med det nya lösenordet. Om du inte fått något mail (vi har kanske inte rätt adress), så ta kontakt med medlemsansvarig på mail; kassor@clubbergerdespyrenees.se

Back To Top
Sök