skip to Main Content

BERGERTRÄFFEN 2012

17-20 maj i Uppsala och Enköping

BIR Face Rase Light My Fire Daston

Klubbmästare i rallylydnad 2012 Ann-Sofie Sundman & Jomgarden's Avanti "Pascal". Klubbmästare i lydnad 2012 Ann-Sofie Sundman & Jomgarden's Kaos "Kaos". Klubbmästare i agility 2012 Kjell Petterson & Light My Fire Olifane "Lifa"

BIR Hob-Nob's Scandinave och BIM Dirgis Discordia Poil Long

Klubbmästare i vallning 2012 Sara Wange & Dirgis Dictum Factum "Tummen"

Resultatlistor

Klubbmästerskap i Herding

Ekipage
1. Dirgis Dictum Factum och Sara Wange
2. Hob-Nob’s Scandinave och Ulrika Lundh
3. Jomgardens Jessie och Åsa Arbo
4. Dirgis Dilga och Anna Wahlström
5. Hob-Nob’s YoYo och Barbro Backlund

Klubbmästerskap i Rallylydnad

Ekipage
1. Ann-Sofie Sundman – Jomgarden’s Avanti 97 p (nybörjarklass)
2. Evelina Hillilä Crofter Holding’s Nanette 95 p (nybörjarklass)
3. Susanne Nordberg – Vallee des Voconces Tequila 92 p (avancerad)
4. Therese Ivarsson – Dirgis Discoe Doce 87 p (nybörjarklass)
5. Linda Ritzén – Hob-Nob’s Indienne 74 p (nybörjarklass)
6. Barbro Backlund – Hob-Nob’s Yo-Yo 64 p (nybörjarklass)
7. Linda Ritzén – Dirgis Drömma Diradotter 45 p (nybörjarklass)
8. Ylva Malm – Jomgarden’s Karat 42 p (nybörjarklass)

Klubbmästerskap i Lydnad

Ekipage
1. Ann Sofie Sundman – Jomgarden’s Kaos 191,5 p 95,75 % lydnadsklass I
2. Therese Ivarsson – Dirgis Discoe Doce 178,5 p 89,25 % lydnadsklass I
3. Sarah Carlsson – Hob-Nob’s Pierrot 164 p 82 % lydnadsklass II

Klubbmästerskap i Agility

Ekipage
1. Kjell Pettersson – Light My Fire Olifane
2. Ylva Malm – Jomgarden’s Domino
3. Kjell Pettersson – Light My Fire Vieux
4. Evelina Hillilä Crofter Holding’s Nanette
5. Åsa Arbo – Jomgarden’s Jessie
6. Kjell Pettersson – Light My Fire Olifane
7. Susanne Nordberg- Vallee des Voconces Tequila
8. Sarah Carlsson – Hob-Nob’s Pierrot
9. Charlotte Almberg – Light My Fire Vive

Resultat Utställning

Poil Long

Domare: Alain Pecoult, Frankrike

Valpklass 1 (4-5 mån) hanar
1. Jomgarden’s Orax Hp BIM-valp
2. Jomgarden’s Opus Hp
3. Hob-Nob’s I-Phone Hp
Valpklass 1 (4-5 mån) tikar
1. Jomgarden’s Oui Hp
Valpklass 2 (6-9 mån) tikar
1. Hob-Nob’s Haute Couture Hp BIR-valp BIS-valp
Juniorklass hanar
1. Hob-Nob’s Grafitti Ex CK 4:a bästa hane
2. Vallee des Voconces Gombo VG
Unghundsklass hanar
1. Hob-Nob’s Fantome Ex CK
Öppenklass hanar
1. Light My Fire Yfo Ex CK Cert 3:e bästa hane
2. Jomgarden’s Kaos Ex
3. Darrack du Grand Bestiolan Ex
Championklass hanar
1. Hob-Nob´s Scandinave Ex CK Bästa hane BIR BIS
2. Hob-Nob’s Quidam Ex CK 2:a bästa hane
3. Vallée des Voconces Dabakan Ex Bästa Uttryck
4. Hob-Nob’s Yo-Yo Ex
Veteranklass hanar
1. Hob-Nob’s Victor Ex CK Bästa Veteran BIS-Veteran
2. Hob-Nob’s Kinkalovf Ex CK
Juniorklass tikar
1. Vallée des Voconces Goyave G
Unghundsklass tikar
1. Hob-Nob’s Felicité Ex Ck Cert 3:e bästa tik
Öppenklass tikar
1. Dirgis Dilemma Ex CK R-Cert 4:e bästa tik
2. Hob-Nob’s Pitouette Ex
3. Vallee des Voconces Darbouka Ex
4. Carabrae Morning Glory VG
Championklass tikar
1. Dirigs Discordia Ex Ck Bästa Tik BIM
2. Hob-Nob’s Folie Bergére Ex. CK 2:a bästa tik
3. Dirgis Dilga Ex. CK
4. Angeya’s Aela Ex CK
opl. Bagail du Grand Bestiolan Ex CK
opl. Hob-Nob’s Quiche Ex CK
Veteranklass tikar
1. Hob-Nob’s Anna-Belle Ex BIM-VETERAN
2. Vallée des Voconces Tequila Ex
Uppfödarklass
1. Hob-Nob´s HP BÄSTA UPPFÖDARGRUPP
2. Vallée des Voconces HP

Face Rase

Juniorklass hanar
1. Light My Fire Daston Ex CK CERT BÄSTA HANE BIR BIS-3
2. Light My Fire Duc VG
Championklass hanar
1. Benji du Pic d’Espade Ex CK 2:a bästa hane
2. Ausel Ex
Championklass tikar
1. Light My Fire Tactique Ex
2. C’est Ilse de Loubajac Ex

Blandande bilder

Åsa Arbo och Jomgarden's Jessie som gör en fin insats i nybörjarlydnaden

BIR-valp Hob-Nob's Haute Couture

Jomgarden's Domino "Urax" på andra plats i agility-KM

Dirgis Discordia "Flinga", bästa tik på utställningen, hoppar så att cadenetterna flyger i nybörjarklassen

Ulrika Lundh och Hob-Nob's Scandinave "Scandi" 2:a i herdingmästerskapet

Åsa Arbo och Jomgarden's Jessie 3:a i herdingmästerskapet

Dirgis Dilemma, vinnare av tikarnas öppenklass och 4:e bästa tik med r-cert

Dagens lydnadsdomare Gunilla Bäckström med sambo och Face Rase-tiken Light My Fire Divann

Picnic, valpmys och trevlig stämning utanför fårhagen

Jomgarden's Oui (bästa tikvalp 4-5 månader) och Hob-Nob's Haute Couture (bästa tikvalp 6-9 månader) gör upp om bästa tikvalp

Vallee des Voconces Goyave kom som en Poil Long och åkte hem som en Face Rase

Certvinnande tik Hob-Nob's Felicité

BIR-veteran Hob-Nob's Victor och BIM-veteran BIM Hob-Nob's Annabelle

Hob-Nob's Felicitè önskar uppmärksamhet

Sara Wange och Dirgis Dictum Factum "Tummen" klubbmästare i herding

Tvåa i rally-KM blev Crofter Holding's Nanette "Fideli"

Certvinnande hane Light My Fire Yfo

Klubbmästare i lydnad Ann-Sofie Sundman och Jomgarden's Kaos

Light My Fire Olifane "Lifa", klubbmästare i agility för andra året i rad!

Hob-Nob's Folie Bergere, 2:a bästa tik

Light My Fire Tactique vinnare av tikarnas championklass

Trea i lydnaden kom Hob-Nob's Pierrot "Combat med matte Sarah Carlsson

Combat blev superglad över att få hämta pris och studsade jämfota!

BIM-valp Jomgarden's Orax

Light My Fire Vieux "Lilla Vieux" på tredje plats i agility-KM

Samtliga deltagare i KM

Deltagarna vid anlagstestet i vallning 17 maj, samtliga har nu godkänt anlagstest!

Hanvalparna, varav alla tilldelades HP

Ausel, 2:a championklassen och Light My Fire Daston, BIR

BIR Face Rase Light My Fire Daston

Jomgarden's Avanti "Pascal" klubbmästare i rallylydnad

Andra plats lydnads KM kom Therse Ivarsson med Dirgis Discoe Doce "Duplo"

Benji du Pic d'Espade vinnare av hanarnas championklass

Uttagna till "bästa uttryck"

Ulrika och Hob-Nob's Scandinave tackar Alain Pecoult för BIS-utnämningen

BIR face rase Light My Fire Daston

Stort tack till bland annat Agneta Ärlestig och Lovisa och Andrea Lundh för fina bilder!

Back To Top
Sök