skip to Main Content

RASTRÄFFEN 2021

Skinnskatteberg  10-12 september

Regler för Klubbmästerskap CBP

UTSTÄLLNING – Domare: Nina Karlsdotter

BIS Angeyja's Babiche - BIS2 Light My Fire Pau

BIS Valp Cyrano Bleu Zah'ajsky ml'yn / BIS2 Valp Dirgis Diebis Per XI v

BIS Veteran Hob-Nob's Scandinave / BIS Veteran 2 Light My Fire Daston

BIS Uppfödarklass Kennel Angeyja's

BIR Poil long Angeyja's Babiche BIM Lahka de Loubajac

BIR Veteran Poil long Hob-Nob's Scandinave /"runner up" Vallée des Voconces Ioné

BIR Face Rase Light My Fire Pau - BIM Light My Fire Daston

BIR Valp Face rase - Cyrano Bleu Zah'ajsky ml'yn

BIR Veteran Face rase Light My Fire Daston

Bästa rörelser poil long - Angeyja's Babiche

Bästa uttryck Poil long - Lahka De Loubajac

Bästa uttryck Face rase - Light My Fire Prada

Bästa rörelser Face rase - Light My Fire Pau

Barn m Hund - Light My Fire Qwanta & Lovina Björkvall

Bästa Syskonklass - Angeyja's Babiche & Angeyja's Brandy

Bästa Parklass - Angeyja's Babiche & Angeyja's Brandy

KLUBBMÄSTERSKAP – Domare: Åsa Thunqvist och Yvonne Ahlin

Klubbmästare Nosework Light My Fire Raija "Mirage" & Lina Andreasson

Klubbmästare Agility Vallée des Voconces Idyia "Jazza" & Maria Dahlin

Klubbmästare Freestyle Light My Fire Qvarisso "Wille" & Anna-Karin Risberg

Klubbmästare Lydnad Light My Fire Lecra "Lecra" & Gunilla Bäckström

Klubbmästare Rallylydnad Light My Fire Prada "Prada" & Ann-Sofie Lovlycke

Resultatlistor

Resultat Utställning

Poil Long

Warning: Undefined array key 2 in /customers/f/b/c/clubbergerdespyrenees.se/httpd.www/wp-content/plugins/tablepress/classes/class-evaluate.php on line 83 Warning: Trying to access array offset on value of type null in /customers/f/b/c/clubbergerdespyrenees.se/httpd.www/wp-content/plugins/tablepress/classes/class-evaluate.php on line 102 Warning: Undefined array key 2 in /customers/f/b/c/clubbergerdespyrenees.se/httpd.www/wp-content/plugins/tablepress/classes/class-evaluate.php on line 83 Warning: Trying to access array offset on value of type null in /customers/f/b/c/clubbergerdespyrenees.se/httpd.www/wp-content/plugins/tablepress/classes/class-evaluate.php on line 102 Warning: Undefined array key 2 in /customers/f/b/c/clubbergerdespyrenees.se/httpd.www/wp-content/plugins/tablepress/classes/class-evaluate.php on line 83 Warning: Trying to access array offset on value of type null in /customers/f/b/c/clubbergerdespyrenees.se/httpd.www/wp-content/plugins/tablepress/classes/class-evaluate.php on line 102 Warning: Undefined array key 2 in /customers/f/b/c/clubbergerdespyrenees.se/httpd.www/wp-content/plugins/tablepress/classes/class-evaluate.php on line 83 Warning: Trying to access array offset on value of type null in /customers/f/b/c/clubbergerdespyrenees.se/httpd.www/wp-content/plugins/tablepress/classes/class-evaluate.php on line 102
Valpklass 6-9 månader Hanar
1Dirgis Diebis Per XI vHP, Bästa Valp
Juniorklass 9-18 mån Hanar
1Angeyja's ChagallExcellent CK 2BH Cert
Öppen klass från 15 månader Hanar
1Royale Pyrenées Dino DominoExcellent
2Hob-Nob's Petit PrinceExcellent
3Hob Nob's TrucVery good
4It's Like Dycea Knotty No-See-UmVery Good
Dirgis Di Leva XIIIVery Good
Royale Pyrenees Echo de EprisVery Good
Hob Nob´s TricotGood
Oskar Du Pic D'ArbizonGood
Championklass Hanar
1Lakha de LoubajacExcellent CK 1BH BIM
2Angeyjas BrandyExcellent CK 3BH
Veteranklass från 8 år Hanar
1Hob-Nob’s ScandinaveBIR Veteran, BIS Veteran 4BH
2Hob-Nob's GigoloExcellent CK, reserv Cert
Juniorklass 9-18 mån Tikar
1Angeyja's Caramel au beurreExcellent
Öppen klass från 15 månader Tikar
1Oupsy Des Haies deChenes VertesExcellent CK, 2BT Cert
2Snabba Tassar på Briljanta Barista Excellent CK, reserv Cert
3Royale Pyrenees E'Bel Noir AmourVery Good
4Joy du Champ d'OnixVery Good
Royale Pyrenees Dauphine DessousVery good
Championklass Tikar
1Angeyja's BabicheExcellent CK, BIR BIS
2Entre nous turquoise bleue Chez DirgisExcellent CK 3BT
3Snabba Tassar på Attraktiva AuroraExcellent CK 4BT
4Hob-Nob's SambaExcellent
Veteranklass från 8 år Tikar
1Vallée des Voconces IonéExcellent
Uppfödarklass
1Kennel Hob-Nob's BIR och BIS
2Kennel Royale Pyrenees
Presentationsklass
Royale Pyrenees E'loupe Energiq
Dirgis Dagas Dixon Viii
Royale Pyrenees Dax Devanger
Neou du Pic d'Arroyette
Specialklasser
Bästa UttryckLakha de Loubajac
Bästa RörelserAngeyjas Babiche
Bästa ParklassAngeyjas Brandy & Angeyjas Babiche
Bästa SyskonklassAngeyjas Brandy & Angeyjas Babiche

Face Rase

Valpklass 6-9 månader Hanar
1Cyrano Bleu Zah'ajsky ml'ynHP BIS valp
2Frontpage Blue Bayou
Öppenklass Hanar
1
Light My Fire RonnickVery Good
Championklass Hanar
1Light My Fire KesacoVery Good
Veteranklass Hanar
1Light My Fire DastonExcellent 1BH BIM BIR Veteran
Valpklass 6-9 månader Tikar
1Lovlycke's Crazy CatchVery Good
Öppen klass från 15 månader Tikar
1Light My Fire Qvanta Excellent CK 1BT Cert
2Light My Fire PradaVery good
Light My Fire Riviere Good
Light my fire Raven Good
Championklass Tikar
1Light My Fire PauExcellent CK, BIR
2Light My Fire LecraExcellent
3Light My Fire IllrosaVery Good
Jomgarden's Monster MashGood
Light My Fire RaijaGood
Uppfödarklass
1Kennel Light My FireHP
Specialklasser
PresentationsklassLight My Fire ImseHP
Bästa UttryckLight My Fire Prada
Bästa RörelserLight My Fire Pau
Barn m HundLovina Björkvall och Light My Fire Qvanta

Klubbmästerskap Nosework

PlaceringFör- /
Efternamn
Namn (enligt stamtavla)Tilltals-
namn
Antal poäng
1Lina AndreassonLight My Fire RaijaMirage6
2Mimmi GullbergLight My Fire ImseImse5
2Kjell PetterssonLight My Fire ObelynObelyn5
3Maria Louise RamsbacherLight My Fire RiviereViva3

Klubbmästerskap Agility

PlacFör- och EfternamnHund (enligt stamtavla)Tilltals-
namn
FelTid
1Maria DahlinVallée des Voconces IdyiaJazza065,12
2Kjell PetterssonLight My Fire VieuxLilla Vieux1074,32
3Lia LarssonLight My Fire KesacoKessac1560,38
4Lia LarssonLight My Fire RonnickRonnick5569,68
5Lovina BjörkvallLight My Fire IllrosaRåsa5583,07
6Maria DahlinLight my fire RavenJilla6097,32
7Kjell PetterssonLight My Fire ObelynObelyn65100,66
8Mimmi GullbergLight My Fire ImseImse80111,68
9Charlotte AlmbergVallée des Voconces IonéTekla105103,4
10AnnaKarin RisbergLight My Fire Ico SalaesSalle200191,84
11Lovina BjörkvallLight My Fire QvantaQwinza310160,19

Nybörjarklass Agility

PlacFör- /
Efternamn
Hund (enligt stamtavla)Tilltals-
namn
Antal FelTid
1Lina AndreassonLight My Fire ImseImse517,44
2Charlotte AlmbergHob-Nob's Petit PrinceFrank519,47
3Mimmi GullbergLight My Fire RaijaMirage5020,43
4Johanna LindJomgarden's Monster MashRiff5527
5AnnaKarin RisbergLight My Fire SaalesSalle5533,94
6Maria-Louise RamsbacherLight My Fire RiviereViva6060

Klubbmästerskap Freestyle/HtM

PlaceringFörare:Hund (enligt stamtavla)Tilltals-
namn
Poäng (snitt 3 domare)
1AnnaKarin RisbergLight My Fire QvarissoWille29
2AnnaKarin RisbergLight My Fire Ico KikiLove25
3Charlotte AlmbergVallée des Voconces IonéTekla21

Klubbmästerskap i Lydnad

PlaceringFörareHund (enligt stamtavla)Tilltalsnamn        
Linförighet
(3)
Apport
(4)
Hopp
(2)
Sändande med läggande (klass 1) (3)Fjärrdirigering (klass 1) (3)Inkallning (klass 1) (3)Helhet
(3)
Poäng
1Gunilla BäckströmLight My Fire LecraLecra30402030303030210
Linförighet
(3)
Apport
(4)
Hopp
(2)
Fjärr (startklass 2)Inkallning (startklass 3)Runda Kon (klass 1(3))Helhet
(3)
2Johanna LindJomgarden's Monster MashRiff28,54020203028,530197
Linförighet
(3)
Apport
(4)
Hopp
(2)
Inkallning (Startklass)Sitt under gång (startklass)Läggande under gång (klass 1)Helhet
(3)
AnnaKarin RisbergLight My Fire Ico KikiLove

Nybörjarklass i Lydnad

PlacFörare:Hund (enligt stamtavla)Tilltals-
namn
Följsamhet
(4)
Inkallning
(3)
Fritt moment:
Sitt under gång (3)
Helhetsintryk
(3)
Poäng
1AnnaKarin RisbergLight My Fire SaalesSalle24272427102

Klubbmästerskap Rallylydnad

PlaceringFörare:Hund (enligt stamtavla)Tilltals-
namn
Total Poäng
1AnnSofie LovlyckeLight My Fire PradaPrada87
2Lia LarssonLight My Fire KesacoKessac85
3Lia LarssonLight My Fire RonnickRonnick70
3Per Inge EkströmHob-Nob's GigoloHobbe70
4Charlotte AlmbergVallée des Voconces IonéTekla55
5Kjell petterssonLight My Fire IllrosaRåsa54
strukenAnnaKarin RisbergLight My Fire Ico KikiLove-

Nybörjarklass Rallylydnad

PlaceringFör- och EfternamnNamn (enligt stamtavla)Tilltals-
namn
Total Poäng
1Lina AndreassonLight My Fire ImseImse89
2Charlotte AlmbergHob-Nob's Petit PrinceFrank87
3Ann Sofie LovlyckeBonnie83
4Lina AndreassonLight My Fire RaijaMirage78
5Anne JohanssonRoyale Pyrenees Dauphine DessousDaffy72
6Lotte SönstebyeHob-Nob's Pinot NoirPinot71
7Anne JohanssonRoyale Pyrenees Dax DevangerDax42
strukenAnnaKarin RisbergLight My Fire SaalesSalle-

TACK till våra sponsorer!

Maria Louise Ramsbacher, Gunilla Bäckström, Anna‐Karin Risberg, Charlotte Almberg, Lia Larsson, Per-Inge Ekström

Back To Top
Sök